Niedziela, 28 lipca 2024

imieniny: Aidy, Innocentego, Marceli

RSS

Świat ze starej fotografii

27.09.2005 00:00
Jak dziewczyny uczyły się szyć na elektrycznych „Singerkach”, z kim do zdjęcia stanął gen. Józef Haller i gdzie przed wojną można było kupić ciastka? Najnowszy album Bogusława Kołodzieja zabiera nas na ciekawy spacer po Pszowie.
Blisko 200 różnych zdjęć, starych fotografii, pocztówek, można obejrzeć w najnowszym albumie „Pszów na dawnej pocztówce i fotografii”. Autorem ciekawie wydanej książki jest Bogusław Kołodziej, szef Towarzystwa Przyjaciół Pszowa. Materiały do tej publikacji zbierałem blisko dwa lata. Udało mi się zgromadzić blisko 200 zdjęć. Dziękuję za pomoc wszystkim tym, którzy przyczynili się do powstania tej książki - mówi Bogusław Kołodziej. Wiele starych zdjęć przekazali mu mieszkańcy Pszowa ze swoich prywatnych zbiorów, niektóre pocztówki pochodzą z kolekcji pasjonatów, m.in. Marka Gruszczyka, znanego hobbysty z Rybnika.
 
Nowa publikacja o Pszowie spotkała się z szerokim odzewem. Ludzie do mnie dzwonią, mówią, że chcieliby udostępnić kolejne zdjęcia do publikacji. Mam nadzieję, że właśnie ten album sprowokuje ich, zainspiruje do szukania i zbierania starych, bezcennych fotografii - dodaje autor książki.
 
W przedmowie wyznaje, że od dawna nosił się z zamiarem wydania albumu o Pszowie. Książka, którą trzymacie państwo w rękach została pomyślana jako pewnego rodzaju ilustrowany przewodnik po historii miejscowości - pisze na pierwszych stronach albumu. Z sentymentem dodaje, że Pszów jest miejscowością, w której się urodził ponad 50 lat temu. W tym mieście mieszkam, tu pracuję od początku swej kariery zawodowej, tu są moje korzenie. Historia mojej rodziny również jest nierozerwalnie związana z Pszowem. Mój pradziadek, Henryk Rzodeczko w 1920 roku został wybrany naczelnikiem gminy, zaś dziadek Wojciech Tytko był dowódcą baonu w powstaniach śląskich - opowiada rodzinną historię Bogusław Kołodziej. Kilka ciepłych słów przedmowy dodali także ks. prof. Józef Szymik, wyjątkowa postać w Pszowie, a także ks. Józef Fronczek, obecny „farorz pszowski” oraz burmistrz Ryszard Zapał.
 
„Pszów jest słowem-światem, najkrótszym opisem największego daru, jaki otrzymałem od Boga. Jest nim moje życie” - napisał ks. prof. Szymik.
 
W książce można zobaczyć prawdziwe rarytasy: zdjęcia sprzed około stu lat, a na nich mieszkańców Pszowa stojących przed swoimi sklepami, idących ulicach miasta oraz podczas różnych wydarzeń. Materiał został uporządkowany tematycznie. Konsultacją historyczną oraz korektą zajęła się Aleksandra Matuszczyk-Kotulska. Autorem współczesnych zdjęć jest Andrzej Piontek. Książkę wydała drukarnia Legis, która pokryła również wszelkie koszty wydania. Album można kupić głównie w siedzibie TPP, czynnej w dni robocze od 17.00- 19.00.
 
Iza Salamon
  • Numer: 39 (296)
  • Data wydania: 27.09.05