Biegać każdy może

13.09.2005 00:00
Ponad stu uczestników w różnym wieku wystartowało w XIII Ogólnopolskim Biegu o Puchar Burmistrza Miasta z okazji Dni Rydułtów. Najmłodszy zawodnik - Wiktor Brańczyk, miał dwa latka, najstarszy, Karol Kałus - 56 lat.
Jak już pisaliśmy, czarnoskórzy Kenijczycy: Abel Kirui i Mathew Kosgei, byli rewelacją tegorocznego biegu ulicznego w Rydułtowach. Afrykańczycy zajęli dwa pierwsze miejsca w biegu głównym mężczyzn na dystansie 4200 m. W ogólnopolskiej imprezie uczestniczyli biegacze z całego kraju, m.in. z Kędzierzyna-Koźla, Rybnika, Żor, Krakowa, Bydgoszczy, Mielca oraz Mszany Dolnej. Przyjechali także sportowcy z Ukrainy. Trzecie miejsce w biegu głównym zajął Henryk Szost z Podgórza Kraków. Na czwartym uplasował się również biegacz z tego samego miasta - Adam Snochowski z Elit Cafe Wawel Kraków. Piątą pozycję zdobył Leonid Riback z Ukrainy. W kategorii do lat 40 pierwszy na mecie był Mirosław Gołębiewski z Rybnika. Drugie miejsce wywalczył Wojciech Więckowski z Płocka. Jako trzeci przybiegł na metę Stanisław Cembrzyński z Olkusza. W grupie starszych biegaczy, w kategorii do 50 lat, pierwszy finiszował Zygmunt Łyżnicki z MOK-u Mszana Dolna. Drugie miejsce zdobył Jan Deńca z LKS-u Rudnik, a trzecią pozycję zajął Karol Kałus z Żor. W sumie, w biegu głównym mężczyzn wystartowało 49 zawodników.

Jedenaście kobiet uczestniczyło w biegu otwartym na dystansie 1000 metrów, w kategorii open. Na pierwszym miejscu znalazła się Monika Klepacka z LKS KTOS Olkusz. Jako druga przybiegła Patrycja Włodarczyk z AZS-AWF Katowice. Trzecie miejsce przypadło w udziale Beacie Szyjce z Victorii Racibórz. Justyna Keler z MKS-u Olimpijczyk Rydułtowy była na miejscu dziewiątym. Na dziesiątym i jedenastym znalazły się Karolina Wrona oraz Agnieszka Brańczyk z FORMY Wodzisław.

Bieg na dystansie 1000 m młodzików wygrał Jarosław Janczewski z Czernicy. Drugie miejsce zajął Karol Knura z Kobyli. Jako trzeci przybiegł na metę Krzysztof Seeman z Rydułtów. Czwartą lokatę uzyskał również rydułtowianin - Mateusz Cyroń. Kolejne pozycje przypadły w udziale: Marcinowi Wełniakowi oraz Kazimierzowi Fronckowi z Wodzisławia, Szymonowi Kalecie z Rydułtów oraz Krzysztofowi Cuberkowi z Wodzisławia.

Bieg młodziczek jako pierwsza ukończyła Katarzyna Kłusek z Rybnika. Dwa kolejne miejsca zajęły również rybniczanki: Klaudia Fojcik oraz Sylwia Zapała. Pozostałe miejsca zajęły kolejno: Wioletta Łukaszuk, Aneta Śliwka, Kinga Achtelik z Rydułtów, Magdalena Wrona z Mszany, Martina Deńca z Rudnika, Adrianna Barszowska z Rybnika oraz Dominika Irańczyk z Mszany. Ogromnie ciekawym wydarzeniem był bieg przedszkolaków na dystansie 200 metrów.  Najmłodszy uczestnik miał dwa latka. Wśród chłopców pierwszy na mecie zjawił się Dawid Kapszyk z Rydułtów. Na drugim miejscu był Szymon Zientek z Pieców, a na trzeciej - Nataniel Boziński z Rydułtów. Wśród dziewczynek wygrała Natalia Swoboda z Rydułtów, na drugim miejscu przybiegła Emilia Szurek, również rydułtowianka, a trzecią lokatę zdobyła Julia Kudła z Bielska Białej.