Niedziela, 28 lipca 2024

imieniny: Aidy, Innocentego, Marceli

RSS

Jaki patron, takie święto

28.06.2005 00:00
II Liceum Ogólnokształcące ma patrona. Jest to 23 placówka oświatowa nosząca imię ks. prof. Józefa Tischnera.

Wodzisławskie Liceum Ogólnokształcące nr II to trzecia szkoła w Wodzisławiu, której patronem jest osoba duchowna. SP 3 nosi imię Jana Pawła II, natomiast SP 17 imię ks. kardynała Bolesława Kominka. Główne uroczystości odbyły się w ubiegły czwartek. Podczas mszy świętej odprawionej w Kościele pw. Wniebowzięcia NMP ks. arb. Damian Zimoń zwracał się głównie do młodzieży. Przestrzegał przed cywilizacją konsumpcyjną. Obecnie młody człowiek pozostawiony jest samemu sobie. Musi szukać autorytetów i dobra w pojedynkę. Trzeba z nim rozmawiać, aby potrafił budować dom na skale. Wówczas nie będzie musiał się obawiać przyszłości – mówił ksiądz arcybiskup.
 
Z Kościoła uczestnicy uroczystości przeszli do szkoły. Tutaj m.in. odsłonięto tablicę pamiątkową, poświęconą patronowi, odśpiewano hymn szkoły i udekorowano sztandar. Goście, wśród nich przedstawiciele władz gmin naszego powiatu oraz wicewojewoda Andrzej Waliszewski, wzięli udział w uroczystym obiedzie. Część z nich zwiedzała także szkołę i uczestniczyła w oficjalnym otwarciu nowej sali multimedialnej.
 
Przyjmując imię księdza prof. Józefa Tischnera, wodzisławska placówka znalazła się w gronie szkół tworzących Stowarzyszenie Szkół Tischnerowskich. Jak mówi dyrektorka II LO Anna Białek, planowane są nie tylko spotkania jubileuszowe z okazji śmierci patrona, ale także inicjatywy o charakterze dyskusyjnym. Chodzi o to by patron był ciągle obecny wśród uczniów ze swoją twórczością i zmuszał ich do refleksji.

(raj)  

Kazimierz Tischner – brat patrona
Takie uroczystości wymagają niesamowitych przygotowań. Jaki patron, takie świętowanie. Jestem od niego 10 lat młodszy. Dla mnie był bardzo opiekuńczy, we wszystko mnie wprowadzał. Najczęściej powtarzał mi, że nie można marnować czasu. Trzeba ciągle robić coś pożytecznego. Gdy nie potrafił już mówić, napisał mi przed śmiercią na kartce bym wziął jego góralski strój, chodził w nim i robił to samo co on robił. Dodał również humorystycznie, że wówczas zobaczę ile kłopotów mi narobił.

Anna Białek, dyrektor
Procedura wyboru patrona trwała blisko dwa lata. Każda z klas proponowała kandydata, a następnie go przedstawiała. Ksiądz Tischner znalazł się m.in. wśród Andrzeja Wajdy, Czesława Miłosza, Wisławy Szymborskiej czy Prymasa Tysiąclecia - Kardynała Stefana Wyszyńskiego. Nasz obecny patron otrzymał ponad 90 proc. głosów.

  • Numer: 26 (283)
  • Data wydania: 28.06.05