Niedziela, 28 lipca 2024

imieniny: Aidy, Innocentego, Marceli

RSS

Z flizówką lub na styk

21.06.2005 00:00
Planując nową okładzinę ceramiczną, trzeba zastanowić się, w jaki sposób wykończyć tzw. trudne miejsca – półeczki, narożniki, stopnie, styki różnych materiałów. Bo tak naprawdę o estetyce całości decydują detale.

Do wykańczania okładzin ceramicznych służą zaprawy do fugowania, silikony  oraz flizówki i listwy glazurnicze. Najlepiej zdecydować się na zestaw wyrobów jednego producenta, ponieważ wszystkie elementy są wówczas zgrane i pozwalają na uzyskanie estetycznego efektu. Dla przykładu: każdemu z czterdziestu kolorów wąskiej fugi Atlas (spoiny o szer. 2-6 mm) odpowiada silikon Atlas Silton S o identycznej barwie, a flizówki produkowane są z PVC w 15 najpopularniejszych kolorach oraz z aluminium (anodowane i nieanodowane). Bez trudu można zatem dobrać odpowiednią kolorystykę do projektowanego wnętrza.
 
Okładziny ceramiczne spoinować można na dwa sposoby: używając zaprawy do fugowania lub stosując silikon, przeznaczony do tego celu. O wyborze materiału decyduje rola, jaką spełniać ma spoina. Jeśli ma ona być elastyczna – czyli wszędzie tam, gdzie wymagana jest możliwość kompensacji naprężeń (dylatacje: np. naroża ścian, styk ścian z podłogą) oraz dokładne wypełnienie szczelin wokół wanien, brodzików, umywalek itp. – zastosować należy silikon.

Flizówki i listwy glazurnicze

W miejscach wymagających szczególnie trwałego wykończenia płytek ceramicznych stosuje się listwy wykończeniowe, zwane flizówkami. Sprawdzają się one szczególnie w miejscach narażonych na uszkodzenia – na krawędziach stopni, półeczek, progów, na styku różnych materiałów (np. lustra i glazury) oraz we wszelkiego rodzaju narożnikach. Zastosowanie flizówek zdecydowanie ułatwia i przyspiesza układanie płytek ceramicznych, ponadto chronią one brzegi płytek przed wyszczerbieniem oraz maskują krawędzie płytek przycinanych na wymiar.
 
FLIZÓWKI ATLASA Z PVC produkowane są w trzech typach profili, tworząc komplet, pozwalający na wykończenie dowolnego rodzaju krawędzi okładziny z płytek ceramicznych. Wszystkie mają długość 2,5 m, można je stosować wewnątrz i na zewnątrz budynku.
• Flizówki zewnętrzne znajdują zastosowanie w przypadku wykończenia zewnętrznych naroży okładzin, których powierzchnie zbiegają się pod kątem prostym. Listwy tego typu mogą również zostać wykorzystane jako element kończący okładzinę ceramiczną przyklejoną na powierzchni, na której zastosowano także inny materiał wykończeniowy – np. na górnej krawędzi okładziny z płytek, wykonanej na ścianie, która powyżej będzie malowana). Wytwarzane są w pięciu wysokościach profili: 6, 7, 8, 9 i 10 mm. Dostępne są w 15 kolorach.
• Flizówki wewnętrzne pozwalają na połączenie płytek w narożach wewnętrznych okładzin, których powierzchnie zbiegają się pod kątem prostym lub w miejscach styku okładziny z innym elementem – np. ościeżnicą drzwiową. Wytwarzane są w pięciu wysokościach profili: 6, 7, 8, 9 i 10 mm. Dostępne są w 15 kolorach.
• Flizówki tzw. uniwersalne 6/9 pozwalają przede wszystkim na wykończenie zewnętrznych naroży okładzin wykonanych z płytek o różnych grubościach (max. 6 i 9 mm), których powierzchnie zbiegają się pod kątem prostym lub rozwartym (możliwość taką zapewnia ramię montażowe listwy, które można zginać pod dowolnym kątem). Flizówki uniwersalne można zastosować także do zakończenia okładziny w miejscu połączenia jej z innym materiałem wykończeniowym. Dostępne są w 12 kolorach.
 
FLIZÓWKI ALUMINIOWE anodowane produkowane są tylko jako flizówki zewnętrzne. Zakres ich stosowania odpowiada przeznaczeniu flizówek zewnętrznych z PVC. Ich użycie zalecane jest przede wszystkim w miejscach szczególnie narażonych na uszkodzenia mechaniczne, np. na progach lub narożnikach ścian w głównych ciągach komunikacyjnych. Dostępne są w dwóch długościach (2,05 i 2,5 m) oraz w dwóch wysokościach profilu (8 i 10 mm). Kolor flizówek odpowiada naturalnemu aluminium.
#nowastrona#
LISTWY GLAZURNICZE – ich stosowanie zalecane jest na podłogach w miejscach, w których okładzina posadzki łączy się z innym materiałem podłogowym, np. parkietem lub wykładziną dywanową, oraz przy zakończeniu płytek w miejscu przewidzianym na dylatacje okładziny. Listwy glazurnicze mogą być również stosowane jako ochrona krawędzi podestów lub stopni schodów. Dostępne są w dwóch rodzajach wykończenia – anodowane i nieanodowane – w dwóch długościach (2 i 3 m) oraz w dwóch wysokościach profilu (8 mm i 10 mm).

Na styk

Jeżeli nie możemy lub nie chcemy zastosować flizówek, mamy do wyboru inne rozwiązanie – szlifowanie płytek ceramicznych pod kątem 45 stopni. Wymaga to precyzji i czasu, ale wykonany dokładnie szlif zapewnia krawędziom ładny i estetyczny wygląd. Przestrzeń powstałą między płytkami wypełniamy tą samą zaprawą do fugowania, której użyliśmy, wypełniając inne spoiny.
 
Krawędzie wykonane „na styk” są jednak bardzo wrażliwe na uderzenia i liczyć się trzeba z tym, że w trakcie użytkowania łazienki, wcześniej czy później, pojawią się na nich wyszczerbienia, a nawet większe odpryski.

Joanna Złoczewska
GRUPA ATLAS

  • Numer: 25 (282)
  • Data wydania: 21.06.05