Niedziela, 28 lipca 2024

imieniny: Aidy, Innocentego, Marceli

RSS

Szkoła „staruszka”

21.06.2005 00:00
Wielu mieszkańców Radoszów uczestniczyło w 130-leciu Szkoły Podstawowej nr 3. Jubileuszowe uroczystości i wspólna zabawa z tej okazji trwały w miejscowej podstawówce dwa dni.

Szkoła Podstawowa nr 3 w Rydułtowach jest widoczna z daleka. Stoi przy trasie Rybnik-Racibórz i ma różową elewację. Dlatego mieszkańcy mówią o niej: „nasza różowa trójka”. W minionym tygodniu radoszowska podstawówka obchodziła 130 lat. „Ilu przeszło przez nią uczniów, nauczycieli, rodziców? Ile było radości, wzruszeń i łez! Wszyscy pozostawili tutaj swój ślad” - napisała w specjalnie wydanej na tę okazję gazetce Joanna Rusok, dyrektor szkoły.

Nasza różowa „trójka”

Jubileuszowe uroczystości z udziałem wielu absolwentów trwały dwa dni. Rozpoczęły się mszą w kościele pw. św. Jacka w Radoszowach. Później obchody przeniosły się w mury wiekowej „jubilatki”. Tutaj na licznych gości czekały dzieci ze specjalnie przygotowanym programem. Przypomniały historię szkoły, śpiewały piosenki i tańczyły na scenie. Okolicznościowe przedstawienie przygotowały nauczycielki: Blandyna Kopka oraz Mirosława Bywalec. Podczas oficjalnych uroczystości padło wiele ciepłych słów, wspomnień i podziękowań. Z okazji jubileuszu SP3 została odznaczona Złotą Odznaką Honorową za Zasługi dla Województwa Śląskiego. Alfred Sikora, burmistrz Rydułtów, uhonorował w imieniu miasta dyrektor Joannę Rusok oraz Blandynę Kopkę. Dla zaproszonych gości uczniowie przygotowali poczęstunek. Druga część jubileuszowych uroczystości odbyła się nazajutrz. Przez cały dzień szkoła był otwarta dla gości, na szkolnym boisku odbywał się festyn. Nie zabrakło kiełbasek z rożna, napojów i słodkości. Rodzice upiekli pyszne ciasta. Każdy mógł wspomóc szkołę kupując cegiełkę i spróbować swojego szczęścia na loterii.

Ciepłe wspomnienia

W szkole za moich czasów były dwie sale - jedna na piętrze, druga na parterze. Znajdowały się tam także dwa mieszkania - jedno stróża (woźnego), a drugie nauczyciela. Drewniane ubikacje stały na środku szkolnego podwórza. W klasie znajdowały się dwa długie rzędy 4-5 osobowych ławek z dziurami na kałamarze. Stał tam także duży żelazny piec na węgiel – wspomina na kartach szkolnej gazetki Maria Francuz, która ukończyła radoszowską szkołę w 1933 roku. Szkolne czasy wspominają także Maria Pierchała (absolwentka z 1938 roku), Daniela Berger, ks. Edward Kopka oraz Ania Golec. O swojej pracy opowiadają również Bogumił Pirogowicz oraz Krystyna Szwan, byli dyrektorzy SP3.

Na 130-lecie szkoły organizatorzy obchodów przygotowali specjalną plakietkę z logo szkoły oraz specjalne wydanie gazetki z historią podstawówki, wspomnieniami absolwentów oraz osiągnięciami obecnych uczniów. Absolwentem radoszowskiej „trójki” jest m.in. Zygmunt Brachmański, znany rzeźbiarz, twórca m.in. pomnika Wojciecha Korfantego na Placu Sejmu Śląskiego w Katowicach. Przez dwa lata uczył tutaj muzyki prof. Henryk Mikołaj Górecki. Jego uczniem był Paweł Cieślik, obecny wiceburmistrz Rydułtów.
 
SP3 dysponuje starą kroniką, prowadzoną przez 30 lat od chwili wybudowania szkoły. Z języka niemieckiego przetłumaczył ją Eryk Markiewka.

Iza Salamon

  • Numer: 25 (282)
  • Data wydania: 21.06.05