Sobota, 30 listopada 2024

imieniny: Andrzeja, Justyny, Konstantego

RSS

Zawsze ciepła podłoga

15.03.2005 00:00
Ogrzewanie podłogowe ma u nas coraz więcej zwolenników. Któż bowiem nie lubi chodzić boso po podłodze bez obawy przeziębienia się. Zaletą tego systemu jest równomierne rozkładanie się ciepła na całej powierzchni podłogi oraz szybki rozruch instalacji grzewczej.
Konstrukcja popularnej podłogi grzewczej jest dokładnie taka sama, jak konstrukcja tzw. jastrychu pływającego, wzbogaconego jedynie o elementy grzejne. Najczęściej spotykanym sposobem montażu instalacji grzewczej (kabli, mat, folii grzejnych) jest umieszczenie jej w warstwie podkładu podłogowego (jastrychu). Jastrych natomiast położony jest na sprężystej izolacji termicznej (styropianie) i oddzielony warstwą folii ochronnej, która ma zabezpieczyć wrażliwy materiał izolacji od szkodliwego działania wody technologicznej i zaprawy.

 

Elektryczne lub wodne

 

Ogrzewanie podłogowe instaluje się nie tylko w pomieszczeniach mieszkalnych, można je z powodzeniem wykorzystać także w garażach i na podjazdach. Dla każdego z tych miejsc nadaje się zarówno ogrzewanie elektryczne, jak i wodne, zapewniając podobny efekt. Różnica leży w ich budowie i kosztach eksploatacji. Ogrzewanie wodne jest droższe od elektrycznego w montażu, lecz tańsze w eksploatacji. Ogrzewanie elektryczne może być podstawowym systemem grzewczym lub tylko uzupełniającym.

 

Jedno jest pewne, w obu przypadkach proponowanego ogrzewania z podłogi emanuje przyjemne dla naszych stóp ciepło, które w bezpośrednim kontakcie z ludzkim ciałem dostarcza relaksujący poziom temperatury. Dodatkowo istnieje możliwość zagospodarowania wolnych od kaloryferów ścian.

 

Pływający podkład

 

Do wytworzenia pływającego podkładu podłogowego najczęściej wykorzystuje się podkłady wykonane z mas samopoziomujących. Idealnie nadają się do tego samopoziomujące jastrychy anhydrytowe SAM 200 i SAM 150. Zaprawy te charakteryzują się dużą zdolnością penetracji, dlatego idealnie otaczają rurki grzejne, nie powodując żadnych strat cieplnych. Dobra przewodność cieplna materiału oraz odpowiednia grubość warstwy jastrychu gwarantują równomierny rozkład temperatur podłogi bez przegrzewania stref wokółprzewodowych. Samoniwelujący podkłady daje również pewność uzyskania idealnie równej powierzchni podłogi.

 

Przed przystąpieniem do zalewania instalacji wodnej należy rurki wypełnić wodą.

 

Podkład w postaci podłogi pływającej należy oddzielić od ścian taśmą dylatacyjną Atlas TD-F 8/120. Nieszczelności należy uszczelnić oraz przymocować fartuch foliowy, luźno leżący na płytach styropianu. Zarówno w przypadku instalacji wodnej, jak i elektrycznej, instalację trzeba dobrze przymocować, tak aby podczas wylewania zaprawy nie wypłynęła na powierzchnię. Prosta technologia wykonania jastrychu i szybki czas wiązania zaprawy umożliwiają wykonanie prac w ciągu kilkunastu godzin.

 

Warstwa na warstwę

 

Wylewkę wykonuje się w dwóch warstwach, z których pierwsza sięga do wysokości rurek grzejnych, a druga jest wykonywana po związaniu warstwy pierwszej - do wysokości min. 25 mm nad rurki. Płynną zaprawę powinno się wylewać warstwami po ok. 1 cm grubości, stopniowo wypełniając nią całe pomieszczenie. Wylewkę wykonujemy tak, aby lekko przykryła rurki grzejne. Wylewanie należy prowadzić bardzo ostrożnie, aby nie naruszyć i nie uszkodzić elementów instalacji. Po wylaniu całego pomieszczenia zaprawę musimy odpowietrzyć i ujednorodnić. Aby nie uszkodzić przewodów grzejnych, zaleca się to wykonać z użyciem szczoty z długim, twardym włosiem, prowadząc ją ruchem wstrząsowym wzdłuż i w poprzek pomieszczenia.

 

Po wstępnym związaniu pierwszej warstwy (po ok. 24 godzinach), gdy można już na nią swobodnie wchodzić, ustawiamy w polu wylewania repery i ustalamy projektowaną, ostateczną wysokość podkładu grzejnego. Drugą warstwę zaprawy SAM 150 lub 200 wylewamy w podobny sposób jak pierwszą, aż do osiągnięcia zamierzonej grubości podkładu gdy wszystkie trzpienie reperów lekko stykają się z powierzchnią wylewki. Zaprawę wylewamy niemalże przy powierzchni podłoża, zapobiegając w ten sposób jej zbytniemu napowietrzeniu. Odpowietrzenie drugiej warstwy zaprawy możemy wykonać przy pomocy walców siatkowych. Wylaną powierzchnię trzeba wyłączyć z użytkowania na min.6 godzin w przypadku SAMA 150, 24 godzin w przypadku SAMA 200. Jeżeli na powierzchni pojawił się pylący nalot (zgorzel), należy go usunąć mechanicznie. Uruchomienie ogrzewania podłogowego jest możliwe po 28 dniach od wykonania wylewki. Wcześniejszy rozruch instalacji można rozpocząć po 7-10 dniach. Dodatkowo należy przestrzegać danych zawartych w projekcie technicznym i zaleceń producentów instalacji grzewczych.

 

Na klej - zatapiamy i przyklejamy

 

Jeżeli producent dopuszcza taką możliwość, matę grzejną możemy zatopić również w kleju do płytek. Świetnie nadaje się do tego celu zaprawa klejąca do płytek podłogowych Cal N. Jest to specjalistyczna zaprawa, która dzięki możliwości regulowania jej konsystencji roboczej (od upłynnionej do plastycznej) oraz szerokiemu zakresowi grubości warstwy klejącej umożliwia wykonanie warstwy sklejenia od 4 do 20 mm.

 

Zastosowanie ogrzewania podłogowego ogranicza rodzaj materiałów, którymi możemy wykończyć podłogę. Najlepiej nadają się do tego celu terakota, gres i marmur. Do przyklejania terakoty zastosować możemy Atlas Plus lub wspomnianą już zaprawę Cal N, której właściwości sprawiają, że ułatwia ona poziomowanie wykładziny. Do klejenia płytek kamiennych, np. z marmuru, przeznaczona jest natomiast zaprawa Atlas Karo, a do płytek gresowych Zaprawa do Gresu Atlas. Każdy z tych klejów cechuje zwiększona elastyczność i przyczepność.

 

Zanim przystąpimy do klejenia płytek, musimy w odpowiedni sposób przygotować podłoże. Ponieważ nasz podkład wykonany jest z masy samopoziomującej, odpada nam wyrównywanie podłoża. Proponowane kleje wykonane są na bazie spoiwa cementowego, aby więc zapewnić im prawidłowy przebieg procesu wiązania, podłoże powinniśmy zagruntować emulsją Uni-Grunt lub głęboko penetrującą Uni-Grunt Plus. Zmniejszają i wyrównują one chłonność podłoża, wzmacniają i zwiększają jego przyczepność. Gruntujemy techniką malarską przy użyciu wałka lub pędzla.

 

Prace okładzinowe, w zależności od warunków dojrzewania, wilgotności, rodzaju i przepuszczalności okładziny, można rozpocząć, licząc średnio 7 dni na każdy 1 cm grubości warstwy masy samopoziomującej. Układając płytki, należy pamiętać, że podkład z ogrzewaniem podłogowym ulega znacznym odkształceniom termicznym i w związku z tym połączenie podłogi ze ścianami musi być elastyczne. W tym celu przydatny jest kolorowy silikon Atlas Silton S. Przestrzenie między płytkami wypełnia się zaprawą do fugowania. Atlas ma w swojej ofercie 40 kolorów fugi, łatwo więc wybrać ten najbardziej nam odpowiadający. Aby uelastycznić spoiny, zaleca się dodać do wody zarobowej Emulsję Elastyczną Atlas w odpowiednich proporcjach, podawanych na opakowaniach.

 

Agnieszka Brzezinka
GRUPA ATLAS
  • Numer: 11 (268)
  • Data wydania: 15.03.05