Sobota, 23 listopada 2024

imieniny: Adeli, Klemensa, Orestesa

RSS

Bezpłatne badania

02.11.2004 00:00
Od 8 do 13 listopada (z wyjątkiem 11 listopada) mieszkańcy Kuźni Raciborskiej będą mogli skorzystać z bezpłatnych pomiarów ciśnienia tętniczego, oznaczenia poziomu cholesterolu i cukru we krwi.
15 października rozpoczęła się Śląska Edycja Polskiego Projektu 400 Miast, największego programu prewencji zawałów serca i udarów mózgu realizowanego w Polsce i Europie. Choroby serca i naczyń są głównym zagrożeniem zdrowia Polaków. Spowodowana nimi przedwczesna umieralność należy do najwyższych w Europie i stanowi przyczynę połowy wszystkich zgonów.
 
Program ten skierowany jest do mieszkańców wszystkich polskich miast, liczących nie więcej niż osiem tysięcy mieszkańców. Między 15-17 października odbyły się w Katowicach szkolenia dla przedstawicieli władz, służby zdrowia i społeczności lokalnych z miast, które przystąpiły do Projektu - powiedział nam Artur Cieśliński z Pracowni Badań Społecznych. W tych miastach znajduje się właśnie Kuźnia Raciborska, która jako jedyna z powiatu raciborskiego i wodzisławskiego przystąpiła do projektu. Badania mieszkańcy Kuźni będą mogli wykonać w „ZLA” Amicus-Med na ul. Klasztornej 9b w Kuźni Raciborskiej. Wszyscy pacjenci zostaną poddani bezpłatnemu badaniu ciśnienia tętniczego, a także będą odpowiadać na pytania z ankiety. Natomiast pierwszym 40 pacjentom zostanie zbadany pełny lipidogram oraz poziom cukru na czczo i po wypiciu glukozy.
 
Program został opracowany przez pracowników Akademii Medycznej w Gdańsku oraz uczelni medycznych i instytutów naukowo-badawczych z Warszawy, Poznania, Łodzi i Krakowa. Przedsięwzięcie adresowane jest do mieszkańców małych miast, gdyż w tych środowiskach ma miejsce kumulacja negatywnych zjawisk społeczno-ekonomicznych, prowadzących do znacznego obniżenia statusu społeczno-ekonomicznego.
 
Pacjenci, u których wykryto zmiany chorobowe będą kierowani na pogłębione badania w poradniach, a także szkoleni w ramach specjalnego programu edukacyjnego, mającego motywować do regularnego przyjmowania leków, zmiany stylu życia, a także umiejętności efektywnej współpracy z lekarzem.
 
Polski Projekt 400 Miast zakłada, że osoby przeszkolone w ramach Projektu będą w przyszłości tworzyć tzw. „Koalicje dla zdrowia”. Ich celem będzie dalsza edukacja mieszkańców w zakresie profilaktyki zdrowotnej oraz pozyskiwanie funduszy na działalność prozdrowotną z pozabudżetowych źródeł. Program prowadzi Pracownia Badań Społecznych.
 
(amk)
  • Numer: 45 (249)
  • Data wydania: 02.11.04