Niedziela, 28 lipca 2024

imieniny: Aidy, Innocentego, Marceli

RSS

Wspomnienia

02.11.2004 00:00
Byli wśród nas, a swoją pracą i zaangażowaniem rozsławiali nie tylko powiat wodzisławski ale także region, a nawet całą Polskę. Dali się poznać jako ludzie pełni dobrej woli, otwarci na problemy innych. Zmarli w tym roku. Nie zapomnijmy o nich...

Benedykt Kozielski
Zmarł 11 sierpnia w wieku 86 lat. Uczestnik Marszu śmierci. Prawdopodobnie był ostatnim świadkiem tamtych wydarzeń z 1945 r. Mieszkał w Wodzisławiu-Jedłowniku. Był czlowiekiem skromnym i takim pozostal do końca życia.

Adam Graczyński
Senator RP, zmarł 26 sierpnia. Często odwiedzał powiat wodzisławski. Dał się poznać jako jeden z najaktywniejszych parlamentarzystów. Na naszych łamach pojawiał się najczęściej jako pomysłodawca Funduszu Stypendialnego. Dzięki tej akcji wielu zdolnych uczniów otrzymało wsparcie finansowe.

Józef Pieczka
Wieloletni prezes okręgu wodzisławskiego Polskiego Związku Chórów i Orkiestr. Związany z ruchem śpiewaczym od 1967 r. Inicjator koncertów kolędowych oraz różnych festiwali i przeglądów. Zamarł 1 października, mieszkał w Wodzisławiu i był kierownikiem referatu kultury Urzędu Miasta w Wodzisławiu.

Henryk Zaremba
Nauczyciel z Gołkowic i pierwszy kierownik tamtejszej szkoły. Jeden z tych, którzy starali się o wzniesienie nowego budynku placówki. Nauczyciel przedmiotów humanistycznych. W szkolnictwie przepracował 35 lat, miał 75 lat.

Jerzy Pluta
Pracował jako nauczyciel w szkołach w Skrzyszowie i w Krostoszowicach. Uczył historii, plastyki i techniki. Wieloletni działacz Związku Harcerstwa Polskiego. Od 1981 r komendant hufca w Godowie. Przeżył 74 lata.

Henryk Ptaszyński
Zmarł w czerwcu tego roku. Był piłkarzem Odry, długoletnim działaczem sportowym, rzecznikiem prasowym wodzisławskiego klubu, wielkim kibicem i pomysłodawcą stworzenia oficjalnej strony internetowej Odry, która funkcjonuje do dziś. „Nie zapomnimy o nim, niech jego dusza bedzie wsród nas. On za Odrą, my z nim” - takimi słowami kibice uczcili pamięć zmarłego.

Bolesław Lepiarczyk
Humanista, wybitny lekarz, wieloletni kierownik Powiatowego Wydziału Zdrowia w Rybniku i dyrektor Szpitala Miejskiego w Rydułtowach, twórca i ordynator oddziału chirurgii onkologicznej w tymże szpitalu. Przez prawie pół wieku swojej pracy zawodowej ofiarnie niósł pomoc medyczną i duchową swoim pacjentom. Mimo licznych obowiązków służbowych zawsze znajdował czas dla swojej rodziny i przyjaciół na rozwijanie swoich zainteresowań.

Jan Klima
Wiceprezes Stowarzyszenia Radiestetów Polskich w Radlinie, zamiłowany radiesteta i naturoterapeuta, wiele razy uczestniczył w Dniach Promocji Zdrowia organizowanych w różnych miejscowościach. Pana Janka wspominają rownież w radlińskim chórze męskim "Echo", z którym był związany od wielu lat. 34 lata przepracował na kopalni Ignacy, był nadsztygarem. Zawsze otwarty na potrzeby innych ludzi, zaangażowany w prace społeczną. Pozostawił po sobie dobrą pamięć.

Augustyn Pawełek
Jeden z najstarszych mieszkańców Rogowa. Był tutaj znanym społecznikiem wiele lat przepracował w Gminnej Spółdzielni. Kiedy przeszedł na emeryturę, całym sercem oddał się pracy społecznej. Działał w miejscowej OSP. W 1979 roku pan Augustyn stanął na czele komitetu społecznego, który w czynie społecznym wybudował w Rogowie dom sportu. Urodził się dokładnie 12.12.1912 roku. 

  • Numer: 45 (249)
  • Data wydania: 02.11.04