Niedziela, 28 lipca 2024

imieniny: Aidy, Innocentego, Marceli

RSS

Woda czysta jak łza

18.05.2004 00:00
W Pszowie uroczyście otwarto nową, mechaniczno-biologiczną oczyszczalnię ścieków. „Tej inwestycji nie widać, tak jak lamp czy chodników, ale jest niezbędna, bo nieczystości nie mogą spływać do rowów czy na pola. Bez tego nie przyjdzie też do nas żaden inwestor” - powiedział Ryszard Zapał, burmistrz Pszowa. Obecnie skanalizowane jest zaledwie 30 proc. miasta.
Jeszcze kilka lat temu Pszów miał budować kolektor sanitarny w stronę Wodzisławia i w końcu przyłączyć się do wodzisławskiej oczyszczalni Karkoszka. Nie doszło jednak do ostatecznego porozumienia i pomysł upadł. W końcu Pszów się zawziął  i za pożyczone pieniądze wybudował własną oczyszczalnię. Dzisiaj może się poszczycić tym, że ma nowoczesne, wybudowane od podstaw obiekty, jakich nie ma w całym subregionie zachodnim województwa śląskiego. Z kolei mieszkańcy, których gospodarstwa już są skanalizowane, mogą się cieszyć z najniższych w okolicy opłat. Koszt oczyszczania 1 m sześciennego ścieku wynosi 2,95 brutto.
 
Finis coronat opus, czli koniec wieńczy dzieło - tymi  słowami starożytnych Rzymian, Ryszard Zapał, burmistrz Pszowa przywitał zaproszonych gości na otwarciu miejskiej oczyszczalni. Za kilka minut będziemy świadkami uroczystego przekazania całkowicie nowej inwestycji mieszkańcom naszego miasta - dodał gospodarz miasta. Budowa nowoczesnego obiektu trwała zaledwie pół roku, rozpoczęła się w czerwcu ubiegłego roku, a w grudniu, na trzy dni przed planowanym terminem, wykonawca już zgłosił gotowośc do odbioru. Burmistrz dziękował wszystkim za zaangażowanie, wręczył też podziękowania inspektorom nadzoru budowlanego, którzy spisali sie na medal. W dziesiejszych, niełatwych czasach, kiedy jest tak wiele zwątpienia i pozornej niemocy, chcemy pokazać, że jak bardzo się chce i co do tego istnieje zgoda, to wówczas można naprawdę zdziałać wiele - powiedział Ryszard Zapał. Zaznaczył jednak, że stojący obiekt tak naprawdę nie jest końcem, ale dopiero początkiem przedsięwzięcia. To wyzwanie do dalszej pracy, czyli do skanalizowania całego miasta - dodał. Uroczys-tość przy nowej oczyszczalni odbyła się w miniony piątek. Uczestniczyło w niej wielu zaproszonych gości m.in. senator Adam Graczyński, Irena Pierchała - radna Sejmiku Województwa Śląskiego, a także wielu samorządowców z ościennych gmin i miast. Wszyscy gratulowali gospodarzom miasta nowoczesnego obiektu. Ks. prof. Józef Szymik, który nie mógł uczestniczyć w otwarciu, skreślił kilka słów na kartce pocztowej. Bardzo się cieszę, że inwestycja się powiodła. Dziękuję też za zaproszenie na otwarcie - niestety w tych godzinach nie ma mnie w Pszowie - napisał. Podobne w treści pismo przysłał Jerzy Swatoń - minister środowiska, który również nie mógł być obecny. Otwarcie oczyszczalni ścieków jest ważnym wydarzeniem nie tylko dla lokalnej społeczności. Realizacja tego przedsięwzięcia jest wymownym świadectwem troski władz samorządowych o waruki życia mieszkańców regionu, a także o stan środowiska naszego kraju - napisał minister Swatoń w piśmie do burmistrza Zapała.
 
Podczas uroczystości otwarcia gospodarz miasta przedstawił krótko inwestycję. To nowoczesna, mechaniczno-biologiczna oczyszczalnia ścieków o przepustowości 1000 metrów sześciennych na dobę. Krótki termin budowy był możliwy m.in. dzięki konstrukcji, jaką zastosowano przy jej realizacji. Ta oczyszczalnia jest bowiem inna niż wszystkie, a to dzięki nowoczesnej technologii - mówił burmistrz Zapał. Wyjaśnił, że zbiorniki, w których są gromadzone ścieki, mają jedynie dno z żelbetu, a pozostałe części są składane ze stalowych elementów. Jest to technologia speł-niająca wszelkie normy krajowe i unijne i zarazem pierwsza w regionie, od podstaw wybudowana oczyszczalnia tego typu w całym subregionie zachodnim województwa śląskiego - dodał burmistrz.
 
Obiekty funkcjonują już od grudnia ubiegłego roku. Po uzyskaniu tak zwanego efektu ekologicznego, oddano je w użytkowanie Zakładowi Gospodarki Komunalnej i Mieszkaniowej.
 
Oczyszczalnia wraz z budową kolektora strategicznego kosztowała 4,5 mln złotych. 75 proc. tej sumy pochodzi z kredytu Narodowego i Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska. Pozostałe 25 proc. tej sumy to wkład gminy. Żeby jednak inwestycja się opłaciła, miasto musi czym prędzej rozbudować dalszą część kanalizacji. Od 1997 roku wybudowano 11.645 metrów bieżących, dla porównania w ubiegłym roku 5208 mb. W tym roku inwestorzy planują wybudowanie dalszych 6 tys. mb., co dociąży oczyszczalnię i wpłynie na pewno na obniżenie kosztów oczyszczania ścieków. Podczas uroczystości burmistrz Zapał został nagrodzony Złotą Odznaką Województwa Śląskiego. Odznaczenie otrzymał na wniosek Towarzystwa Przyjaciół Pszowa.
 
(izis)
  • Numer: 21 (225)
  • Data wydania: 18.05.04