Sobota, 23 listopada 2024

imieniny: Adeli, Klemensa, Orestesa

RSS

Gimnazjalny festiwal

20.04.2004 00:00
Wiele ciekawych wystaw, prezentacji, scenek i eksponatów zaprezentowali uczniowie podczas Gimnazjalnego Festiwalu Nauki, który odbył się w Gimnazjum w Turzy Śląskiej. Do zapoznania się z pracą młodzieży zaproszono rodziców.
Program Festiwalu był bardzo różnorodny. W sali gimnastycznej odbyła się żywa lekcja wychowania fizycznego, w pracowni komputerowej można było zobaczyć prezentacje multimedialne (m.in. strony internetowej opracowanej przez uczniów), w poszczególnych klasach przedstawiono modele atomów i różnych odmian węgla, bryły geometryczne, prace plastyczne wykonane z figur geometrycznych, przeprowadzane były doświadczenia chemiczne i fizyczne. Ciekawe przedstawienia przygotowało kółko teatralne a w pracowni historycznej uczniowie i rodzice mogli zobaczyć scenkę, obrazującą pierwszą wolną elekcję w Polsce. Pretendenci do polskiego tronu przedstawiali swoje obietnice a szlachta w barwnych historycznych strojach wyrażała swoje opinie na temat kandydatów.
 
Gimnazjaliści przedstawili wyniki projektu „Nasza przyszłość w naszej gminie”. W bardzo ciekawy sposób zaprezentowali przedsiębiorstwa, działające na terenie gminy Gorzyce m.in. zajmującą się techniką precyzyjną i próżniową firmę „Prevac” z Rogowa. To jedyne takie przedsiębiorstwo w Polsce. W ramach projektu uczniowie zastanawiali się jakie firmy mogłyby powstać na terenie gminy. Bardzo ciekawa była też „Giełda szkół”. Zebrano informacje na temat oferty szkół ponadgimnazjalnych, działających w powiecie wodzisławskim, warunkach naboru a nawet pracujących tam nauczycielach.
Myślę, że Festiwal to był dobry pomysł, chociaż liczyliśmy na większe zainteresowanie rodziców - mówi dyrektor Lucyna Gajda. Zaprezentowane prace były wykonywane przez uczniów w szkole a także w domu, często wymagały wiele precyzji. Młodzież bardzo lubi odgrywanie różnych scenek, propozycja zaprezentowania wolnej elekcji wypłynęła od uczniów. W przygotowaniu Festiwalu uczestniczyli wszyscy nauczyciele, głównymi organizatorkami były Maria Fojcik, Monika Hejczyk i Ewa Czerwińska.
 
(jak)
  • Numer: 17 (221)
  • Data wydania: 20.04.04