Niedziela, 28 lipca 2024

imieniny: Aidy, Innocentego, Marceli

RSS

Zapytaj o podatki (1)

30.03.2004 00:00
Za jakie lata można się rozliczyć z holenderskiego podatku w roku 2004? Z podatku holenderskiego można się rozliczyć do 3 lat wstecz. W związku z tym w roku obecnym można rozliczyć się za lata 2001, 2002 i 2003.
Jakie dokumenty należy posiadać, aby rozliczyć się z podatku?
 
Podstawą do rozliczenia podatku holenderskiego jest dokument o nazwie Jaaropgaaf, który wydawany jest przez pracodawcę, u którego pracownik był zatrudniony. Dokument ten zawiera min. kwotę zarobku brutto oraz kwotę odprowadzonego podatku dochodowego.
 
Należy przedstawić holenderskiemu Urzędowi Skarbowemu wszystkie Jaaropgaaf wystawione w jednym roku kalendarzowym. Oznacza to, iż osoba zatrudniona w Holandii zobligowana jest do ujawnienia kwoty cał-kowitego dochodu.
 
Czy tzw. tygodniówki mogą służyć jako podstawa do rozliczenia podatku?
 
Tak. „Tygodniówki” mogą być podstawą do rozliczenia holenderskiego podatku. Pracownik musi jednak dopilnować, aby były one wystawione za każdy tydzień pracy. Jeżeli brakowałoby komuś dokumentu chociażby z jednego tygodnia, nie mogą być one brane za podstawę do rozliczenia. Jeszcze raz podkreślę, iż holenderski Urząd Skarbowy wymaga w każdym przypadku przedstawienia dochodu rocznego. Zwykle bywa tak, iż pracownikom zatrudnionym w Holandii brakuje „tygodniówki” za ostatni tydzień pracy, gdyż pracodawca wystawia je przeważnie w momencie, gdy pracownik wrócił już do Polski. Dlatego najpewniejszym dokumentem do rozliczenia jest Jaaropgaaf.
 
Gdyby jednak pracownik nie przedstawił do rozliczenia wszystkich Jaaropgaaf z danego roku, to jakie mogą być tego skutki?
 
Jeśli pracownik umyślnie lub też nieświadomie nie przedstawił kompletu Jaaropgaaf, konsekwencją może być nie uzyskanie zwrotu nadpłaconego podatku.
 
Ewa Bartosz Kancelaria K&W
  • Numer: 14 (218)
  • Data wydania: 30.03.04