Niedziela, 28 lipca 2024

imieniny: Aidy, Innocentego, Marceli

RSS

Nie mogą go zawieźć

01.01.2004 00:00
Uroczysta msza św., występy uczniów oraz otwarcie izby pamięci, to główne punkty uroczystych obchodów 100 rocznicy urodzin kardynała Bolesława Komink.
Było to jedno z większych wydarzeń w historii Szkoły Podstawowej nr 17, której patronem jest właśnie kardynał Kominek, pochodzący z Radlina II wychowanek miejscowej szkoły. Na zaproszenie organizatorów odpowiedział m.in. prezydent miasta Adam Krzyżak, przewodniczący Rady Miejskiej Wacław Mandrysz, naczelnik Wydziału Edukacji Urzędu Miasta Ryszard Cieselski, a także etatowy członek Zarządu Powiatu Andrzej Kania. Nie zabrakło również przedstawicieli organizacji społecznych oraz siostry patrona - Elżbiety Szymury. Imię Bolesława Kominka szkoła otrzymała w 1996 r. Od tego czasu 24 października jest świętem tej placówki, a  konkurs wiedzy na temat patrona na stałe wpisał się w harmonogram prowadzonych tutaj zajęć. Kardynał Kominek przede wszystkim był wielkim patriotą. Jest również przykładem dla dzieci i młodzieży, że nawet wychodząc z tak małej społeczności można osiągnąć bardzo wiele. Myślę, że mając takiego patrona stoją przed nami duże wyzwania. Ważne jest by go nie zawieść - podkreśla dyrektorka szkoły, Krystyna Rosińska-Swoboda. Kardynała doskonale pamiętają mieszkańcy. Jak mówi Regina Rek, której teść był ojcem chrzestnym patrona, był on wspaniałym człowiekiem, który świecił przykładem.
   
Pierwszym punktem uroczystości była msza święta, której przewodniczył biskup naszej archidiecezji Stefan Cichy, natomiast Słowo Boże wygłosił biskup opolski Jan Kopiec. Oczywiście całą uwagę skupił na postaci patrona przedstawiając jego zasługi oraz wartości, którymi się kierował. Uczynili to również uczniowie. W formie artystycznej poprzez śpiew, taniec i recytacje wierszy oddali klimat najważniejszych wydarzeń z życia kardynała. Co ważne, dobitnie przedstawili jego przywiązanie do Śląska i wielki patriotyzm. Występ przykuł uwagę zaproszonych gości, w tym biskupów i księży zgromadzonych na przedstawieniu. Tak wysoki poziom zaprezentowany przez najmłodszych, to również zasługa nauczycieli, głównie Wiesławy Kubicy, która włożyła w przygotowania sporo wysiłku - mówi K. Rosińska-Swoboda. Ważnym wydarzeniem było otwarcie izby pamięci, poświęconej patronowi. Powstała ona dzięki ofiarności lokalnej społeczności, a także zaradności dyrekcji szkoły oraz rodziców, którzy organizując festyny zgromadzili niezbędne fundusze. Oprócz pamiątek rodzinnych znalazły się tutaj publikacje kardynała oraz historyczne zdjęcia. W izbie pamięci oglądać można również pracę magisterską na temat działalności patrona autorstwa ks. Zdzisława Brzezinki - również wychowanka miejscowej szkoły. Zbiór wzbogacony jest także o okolicznościowy medal, przekazany przez Towarzystwo Numizmatyczne z okazji 5 rocznicy nadania szkole imienia. Jak się okazało, pamiątki wzbudziły duże zainteresowanie wśród zwiedzających, którzy po kilkudziesięciu minutach uczestniczyli w uroczystym spotkaniu opłatkowym.
 
(raj)
  • Numer: 1 (205)
  • Data wydania: 01.01.04