Niedziela, 28 lipca 2024

imieniny: Aidy, Innocentego, Marceli

RSS

Jaka to ulga że jest ulga

17.09.2003 00:00
Moja córka jest nauczycielką języka angielskiego i kupuje dużo wydawnictw angielskich - książek oraz nut - które wykorzystuje w swojej pracy. Czy może te zakupy odliczyć w ramach ulgi podatkowej? Czy przysługuje jakaś ulga na podłączenie komputera do internetu i związany z tym abonament?

Zgodnie z art. 27a ust. 1 pkt 3 lit b) ustawy z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000 r. nr 14, poz. 176 z późn. zm.), podatnik ma prawo pomniejszyć podatek o 19 proc. wydatków poniesionych na zakup przyrządów i pomocy naukowych, programów komputerowych oraz wydawnictw fachowych bezpośrednio związanych z wykonywanym zawodem i wykonywaną pracą. Trzeba przy tym pamiętać, że ulga ta przysługuje wyłącznie osobom, które w roku podatkowym osiągały przychody z pracy na podstawie umowy o pracę. Maksymalnie od podatku za 2003 r. odliczyć można 433,20 zł, co jest równe wydatkowi w wysokości 2 280 zł.

W opisanym wyżej przypadku córka Czytelnika jest nauczycielką zatrudnioną na podstawie umowy o pracę, z pewnością więc może odliczyć w ramach tej ulgi wydatki ponoszone na zakup książek w jęz. angielskim, a także nut, bo choć nie jest nauczycielką muzyki, to wykorzystuje je w czasie zajęć ze swoimi uczniami. Trzeba jednak dodatkowo pamiętać, że od 1 stycznia 2001 r. także wydatki na zakup książek oraz czasopism, które chcemy odliczyć od podatku w ramach tej ulgi, muszą być udokumentowane fakturami VAT (wcześniej dla tej kategorii wydatków w ramach tej ulgi wymagany był dowolny dowód poniesienia wydatku, w tym zwykła umowa cywilna kupna-sprzedaży, np. używanych książek lub czasopism).

Bardziej skomplikowana sprawa jest z wydatkami na internet. Z całą pewnością w ramach tej (ani jakiejkolwiek innej ulgi) podatkowej nie da się odliczyć od podatku lub dochodu wydatków na abonament związany z korzystaniem z internetu. Natomiast niewątpliwie można odliczyć wydatki związane z inernetem pośrednio: zakup komputera i akcesoriów związanych z korzystaniem z internetu, w tym modemu lub innych urządzeń komunikacji między komputerem i siecią, oraz oprogramowania (np. przeglądarki internetowej). Po ostatniej nowelizacji przepisów ustalających listę rzeczy, które spełniają kryteria uprawniające do rozliczenia w ramach tej ulgi w wykazie stanowiącym załącznik do tego rozporządzenia uwzględniono na wszelkie możliwe sposoby zarówno wszystkie istniejące typy komputerów, jak i ich podzespoły. Oczywiście i w tym przypadku określony wydatek musi być udokumentowany fakturą VAT. Gdyby natomiast nauczyciel funkcjonował na zasadzie przedsiębiorcy (podmiotu gospodarczego zarejestrowanego w ewidencji działalności gospodarczej w gminie) i korzystał z opodatkowania na zasadach ogólnych, wszelkie wydatki bez żadnych ograniczeń - związane zarówno z zakupem podręczników, jak i instalacją oraz eksploatacją (abonament) internetu można by uznać za koszt uzyskania przychodu, bo w takich przypadkach podatnik bez trudu wykazałby związek przyczynowo-skutkowy między poniesionym wydatkiem a zamiarem uzyskania przychodu.

Małgorzata Obermiller „Twój Biznes”

  • Numer: 38 (190)
  • Data wydania: 17.09.03