Niedziela, 28 lipca 2024

imieniny: Aidy, Innocentego, Marceli

RSS

Podniebny patron

04.06.2003 00:00
Przez cały tydzień w gołkowickim Gimnazjum trwały obchody święta patrona - por. pilota Franciszka Surmy. Spotkaniami i konkursami o tematyce lotniczej uczczono rocznicę nadania szkole imienia tego bohatera bitwy o Anglię, pochodzącego z Gołkowic. Zginął on w czasie misji bojowej nad Kanałem La Manche.
Już pierwsze spotkanie z modelarzem Piotrem Moczałą, mieszkańcem Gołkowic, wywołało duże zainteresowanie młodzieży. Pokazał on uczniom swoje modele, opowiadał o sukcesach osiągniętych w modelarstwie. Zdobył tytuł wicemistrza Europy w modelarstwie kosmicznym w 1995 r., jest członkiem kadry narodowej, brał udział w olimpiadzie modelarskiej w Ankarze. W 1997 r. na boisku sportowym Piotr Moczała zademonstrował start jednego ze swoich modeli.

W konkursie lotniczym poświęconym Franciszkowi Surmie i bitwie o Anglię wzięły udział reprezentacje kilku gimnazjów z okolicznych miejscowości - Skrzyszowa, Turzy, Rogowa, Wodzisławia i Gołkowic. Najpierw uczniowie musieli się wykazać wiedzą na ten temat, potem w pracowni informatycznej wykonywali lot na symulatorze lotów, zaś w trzecim etapie przeszli testy sprawnościowe na sali gimnastycznej. W konkursie pierwsze miejsce zdobyła drużyna gimnazjum w Rogowie przygotowana przez Karinę Pytlik-Lupę, drugie - Gołkowice (opiekun Krzysztof Witosz), a trzecie - Skrzyszów (opiekun Alicja Czaja). Główną nagrodę ufundował Aeroklub Rybnicki - jest to przelot samolotem nad Rybnikiem, a nagrody książkowe - Eugeniusz Wala z Łazisk. Przedstawiciele Aeroklubu Rybnickiego: Antoni Porembski i Jan Wyszkowski spotkali się z uczniami prezentując im aparaturę nawigacyjną szybowca a także technikę składania spadochronu. Podczas spotkania jedna z uczennic miała okazję założyć uprząż spadochronu. Uczniowie oglądali mapki nawigacyjne, dokumentację pilota, poznali uniwersalny alfabet lotniczy. Na zakończenie spotkania goście przekazali szkole spadochron, który na stałe zawiśnie w holu gimnazjum. Wielkim przeżyciem dla młodzieży była niewątpliwie wizyta oficerów z 3. Korpusu Obrony Powietrznej z Wrocławia. Porucznik Mirosław Bułka i podporucznik Piotr Żemojtel, przedstawili wszystkie typy samolotów na których latają albo już wkrótce latać będą polscy piloci, poczynając od typowo szkoleniowych „Orlika” i „Iskry”, a na słynnym F-16 kończąc. Jeden z uczniów miał możliwość przymierzenia wysokościowego ubioru kompensacyjnego, inny spodni przeciwprzeciążeniowych. Gimnazjaliści ćwiczyli także katapultowanie się w sytuacji zagrożenia. Piloci wyjaśniali zasady awaryjnego lądowania; przez sześć godzin na pełnym morzu rozbitek może oczekiwać na pomoc dzięki takim akcesoriom jak: łódka, kombinezon i .....proszek na rekiny. Po zakończeniu  prelekcji lotnicy przekazali podarunek dowódcy dla naszego gimnazjum: hełm pilota myśliwca z napisem „Dar 3. Eskadry Lotnictwa Transportowo - Łącznikowego 3. Korpusu Obrony Powietrznej Kraju dla Gimnazjum im. por. pil. Franciszka Surmy w Gołkowicach”. Gościem gołkowickiej młodzieży był również Józef Musioł, autor wielu publikacji o Śląsku i Ślązakach, który opisał dzieje Franciszka Surmy w swojej książce „Od Wallenroda do Kordiana”, a następnie wspierał inicjatywę nadania szkole imienia tego bohaterskiego lotnika uczestnicząc m.in. w sesji Rady Gminy oraz w samym święcie nadania imienia. Tydzień Patrona zakończył festyn dla wszystkich mieszkańców Gołkowic, zaproszona została m.in. siostra Franciszka Surmy, dziewięćdziesięcioletnia Otylia Paszek.

(jak)
  • Numer: 23 (175)
  • Data wydania: 04.06.03