Nabór do szkół ponadpodstawowych ruszy w połowie maja. W ofercie mają pojawić się zupełnie nowe kierunki kształcenia
Powiatowe szkoły ponadpodstawowe na poważnie przygotowują się już do nowego roku szkolnego. Ten będzie wyjątkowy, bo trafi do niego półtora rocznika – oprócz młodzieży idącej standardową ścieżką nauczania, naukę rozpoczną również młodzi ludzie z rocznika 2007, które naukę w podstawówkach rozpoczęły jako sześciolatki. W związku z tym wyjątkowa będzie również oferta, którą Powiat Raciborski przygotowuje dla uczniów.
Wyjątkowa oferta na wyjątkowe czasy
41 oddziałów, 4 zupełnie nowe kierunki kształcenia oraz nabór do szkół branżowych II stopnia – tak w największym skrócie przedstawiają się wyniki prac powiatowego zespołu ds. określenia kierunków kształcenia w szkołach ponadpodstawowych powiatu raciborskiego. Jakie są propozycje? Zapytaliśmy o to wicestarostę Marka Kurpisa.
– Ze względu na to, że do szkół ponadpodstawowych wchodzi półtora rocznika, przygotowujemy ofertę bardziej rozbudowaną. Proponujemy otwarcie 41 oddziałów – mówi Marek Kurpis i zaznacza, że część oddziałów nie będzie pełna, ale będą to tzw. „połówki”. Najwięcej oddziałów ma zostać otwartych w technikach: 19 (46%), następne są licea z 13 oddziałami (32%), a na końcu branżówki z 9 oddziałami (22%).
W przygotowywanej ofercie naborowej pojawią się również zupełnie nowe kierunki kształcenia:
– technik grafiki i poligrafii cyfrowej w Zespole Szkół Ekonomicznych
– technik stylista (w miejsce technika fryzjerstwa) w CKZiU nr 1
– technik organizacji turystyki (w miejsce technika hotelarstwa) w CKZiU nr 1
– technik robót wykończeniowych w budownictwie w CKZiU nr 1
Łącznie szkoły ponadpodstawowe powiatu raciborskiego będą miał w ofercie 24 kierunki w technikach, ponad 20 kierunków w branżówkach, a także kierunki licealne znane z poprzednich lat.
Całość będzie ujęta w informatorze naborowym, który zostanie wydany w formie papierowej (trafi do wszystkich uczniów szkół podstawowych w powiecie raciborskim) oraz elektronicznej. Ponadto uczniowie będą mogli zapoznać się z ofertą szkół podczas dni otwartych (póki co nie zapadła jeszcze decyzja, czy odbędą się one w formie klasycznej, czy online).
Zawód, technik i matura w pięć lat
Kolejną nowością, na którą Marek Kurpis zwraca uwagę w rozmowie z Nowinami, będzie nabór do trzech klas w szkołach branżowych II stopnia. To oferta skierowana do tegorocznych absolwentów szkół branżowych, którzy zamierzają zdobyć tytuł technika. Całość jawi się jako idealne połączenie praktyki i techniki zawodowej (uczniowie mają status pracowników młodocianych, kończąc edukację będą mieli pięcioletnie doświadczenie zawodowe, fach w ręku i tytuł technika!).
W ramach CKZiU nr 1 w Raciborzu zostanie przeprowadzony nabór do szkoły branżowej II stopnia na kierunki: technik usług fryzjerskich, technik żywienia i usług gastronomicznych, technik technologii żywności oraz technik robót wykończeniowych w budownictwie (łącznie w dwóch pełnych oddziałach).
W ramach CKZiU nr 2 „Mechanik” w Raciborzu zostanie przeprowadzony nabór do szkoły branżowej II stopnia na kierunki: technik mechanik, technik elektryk (łącznie jeden oddział).
– Na naborze do szkoły branżowej II stopnia zależało nie tylko nam, ale przede wszystkim pracodawcom. Ze szkół docierają do nas sygnały, że uczniowie również są zainteresowani tą ofertą – dodaje M. Kurpis.
Kiedy nabór?
Ważna uwaga. Powyższe ma na razie charakter propozycji. Propozycji, nad którą będzie debatował Zarząd Powiatu Raciborskiego we wtorek 8 lutego. Ustalenia władz powiatu raciborskiego zostaną zrealizowane w trakcie naboru, który rozpocznie się w połowie maja tego roku. Wówczas absolwenci szkół podstawowych zdecydują, w której szkole i na jakim kierunku chcą kontynuować naukę. Absolwenci szkół branżowych będą mogli kontynuować naukę w szkole branżowej II stopnia i w pięcioletnim cyklu kształcenia zdobyć tytuł zawodowy, tytuł technika oraz zdać maturę.
Tytułem uzupełnienia, Powiat Raciborski prowadzi następujące szkoły ponadpostawowe: Zespół Szkół Ogólnokształcących nr 1 (I LO, Liceum Sztuk Plastycznych), II LO, CKZiU nr 1 (Budowlanka – Gastronomik) oraz CKZiU nr 2 (Mechanik).
(żet)
Najnowsze komentarze