Niedziela, 28 lipca 2024

imieniny: Aidy, Innocentego, Marceli

RSS

Politycy od prawa do lewa wstawiają się za Rafako

23.02.2021 00:00 red

Firma z Raciborza aktywnie zabiega o poparcie parlamentarzystów w sporze ze spółkami Skarbu Państwa oraz pomoc państwowych agencji. Do premiera Morawieckiego oraz ministra Jacka Sasina wpływają kolejne interpelacje w tej sprawie.

Przyszłość Rafako wciąż jest niepewna. Układ z wierzycielami czeka na uprawomocnienie. Bez tego Rafako nie może myśleć o wdrażaniu planu naprawczego i pozyskiwaniu nowych zleceń. Tymczasem sytuacja finansowa największego pracodawcy z Raciborza pogarsza się z tygodnia na tydzień. Złożony do Agencji Rozwoju Przemysłu wniosek o udzielenie pożyczki wciąż czeka na rozpatrzenie. Branżowy portal Business Insider twierdzi, że bez tych pieniędzy Rafako może mieć problem z wypłatą wynagrodzeń w marcu. Nieoficjalnie mówi się, że rozważane są różne scenariusze, od przejęcia firmy przez państwo (poprzez Polski Fundusz Rozwoju lub inny podmiot, np. którąś ze spółek Skarbu Państwa) po... upadłość. W Rafako dwoją się i troją, aby problemami spółki zainteresować jak najwięcej wpływowych osób. 13 stycznia senator Ewa Gawęda (PiS) zwróciła się do ministra aktywów państwowych Jacka Sasina z prośbą o wyjaśnienie, dlaczego niektóre ze spółek Skarbu Państwa (m.in. Gaz-System S.A.) głosowały przeciwko układowi Rafako z wierzycielami. Reprezentująca nasz region senator Gawęda zwróciła uwagę na rolę Rafako w życiu gospodarczym Raciborza, województwa śląskiego oraz Polski.

W następnych tygodniach związkowcy oraz pracownicy Rafako wysłali listy do innych parlamentarzystów, w tym do premiera Mateusza Morawieckiego, a także prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego oraz Prezydenta RP Andrzeja Dudy. Prosili o udzielenie pomocy Rafako przez państwowe agendy, m.in. Polski Fundusz Rozwoju oraz Agencję Rozwoju Przemysłu, a także wpłynięcie na nieprzejednana postawę wrogich Rafako spółek Skarbu Państwa.

Sprawą Rafako zainteresowali się również parlamentarzyści opozycyjni. Poseł Lewicy Maciej Kopiec z Rybnika wskazał, że ewentualny upadek Rafako przysporzy spółkom Skarbu Państwa sporych strat (konieczność rozpisania nowych przetargów na realizację inwestycji, które wykonuje na ich rzecz Rafako, m.in. elektrociepłownia Radlin oraz bloki w Bełchatowie). M. Kopiec zwrócił się do premiera również z pytaniem, czy planuje sprawdzić, dlaczego Agencja Rozwoju Przemysłu dotychczas nie przyznała Rafako pożyczki, która umożliwiłaby firmie przetrwanie trudnego czasu. Zapytania w sprawie Rafako zostały skierowane przez posła Kopca również do ministra aktywów państwowych oraz Agencji Rozwoju Przemysłu.

O wyjaśnienie działań spółek Skarbu Państwa wobec Rafako zwrócił się do ministra aktywów państwowych również poseł Koalicji Obywatelskiej Marek Krząkała z Rybnika (razem z parlamentarzystami Martą Golbik z Gliwic oraz Jarosławem Urbaniakiem z Ostrowa Wielkopolskiego). Oprócz spraw podjętych już wcześniej, M. Krząkała zapytał również o widoki na przejęcie Rafako przez Państwowy Fundusz Rozwoju lub inny podmiot należący do Skarbu Państwa.

O działania rządu zmierzające do zapobieżenia upadkowi Rafako pytała ministra aktywów państwowych również Mirosława Nykiel – posłanka Koalicji Obywatelskiej z Bielska-Białej. Dotychczas żadna ze wspomnianych interpelacji nie doczekała się odpowiedzi.

(żet)


Spółka – córka Rafako zawarła układ z wierzycielami

Wierzyciele Rafako Engineering sp. z o.o. opowiedzieli się za zawarciem układu i kontynuowaniem działalności spółki. Spółka złożyła w sądzie wniosek o zatwierdzenie układu.

Przyjęcie układu nastąpiło zdecydowaną większością głosów wierzycieli. – Propozycje układowe, jakie spółka złożyła wierzycielom, są wiarygodne i z jednej strony odzwierciedlają nasze możliwości, a z drugiej, szanują interesy wierzycieli, którzy mogą liczyć na znaczące zaspokojenie. Wynik głosowania pokazuje zarazem, że nasi kontrahenci chcą z nami współpracować i dobrze oceniają potencjał i możliwości rozwoju spółki oraz przedstawiony przez spółkę plan restrukturyzacji – mówi Łukasz Hołubowski, prezes zarządu Rafako Engineering sp. z o.o. w restrukturyzacji.

Po zatwierdzeniu układu przez sąd i jego uprawomocnieniu, spółka zamierza aktywnie pozyskiwać kolejne zlecenia. – Nasz plan działania na najbliższe lata i założenia w zakresie przychodów są realistyczne, i pozwolą na rozwój spółki a zarazem wypełnienie zobowiązań układowych – mówi Marcin Jankowski, wiceprezes Rafako Engineering, dodając, że spółka planuje ponownie aktywnie uczestniczyć w przetargach i zadaniach inwestycyjnych w Polsce w branży energetycznej oraz oil & gas (ropa i gaz). – Jesteśmy przekonani o istotnej roli i potencjale Rafako Engineering na polskim rynku – dodaje.

Rafako Engineering istnieje od 2007 roku. Spółka realizowała wiele dużych projektów w segmencie ropy i gazu oraz budownictwa energetycznego. Ostatnio była odpowiedzialna za rozruch nowego bloku 910 MW w Jaworznie, a obecnie zajmuje się m.in. pracami serwisowymi na tym projekcie.

(jb) (ż)

  • Numer: 8 (1503)
  • Data wydania: 23.02.21
Czytaj e-gazetę