Niedziela, 28 lipca 2024

imieniny: Aidy, Innocentego, Marceli

RSS

Wszystko zaczęło się od wizyty u burmistrza. Krzanowice mają skatepark i pumptrack

13.10.2020 00:00 red.

Po 17 miesiącach od uroczystego otwarcia krzanowickiej izby regionalnej ponownie oficjele i mieszkańcy tłumnie zgromadzili się przy obiekcie, aby zainaugurować działalność nowych atrakcji na terenie parku. Powstały tam skatepark i pumptrack, czyli miejsce, na które wyczekiwali najmłodsi mieszkańcy gminy. Tą inwestycją miejscowy samorząd zakończył doposażanie tego terenu.

Wszystko zaczęło się od Michała Kretka i Dawida Jendrzeja, którzy około dwa lala temu odwiedzili burmistrza Andrzeja Strzedullę w jego gabinecie. – Powiedzieli mi, że trenowali na placu „Stokrotki”, a tam ich wysłali do burmistrza, aby w gminie wybudować odpowiednie ku temu miejsce – mówił burmistrz podczas uroczystości otwarcia. Tak zrodził się pomysł do pozyskania zewnętrznych środków i spełnienia potrzeby najmłodszych. Na inwestycję zdobyto 130 tys. złotych z Europejskiego Funduszu

Rozwoju Regionalnego (całość kosztowała prawie 200 tys. złotych) i zrealizowano wspólny projekt z czeską Chuchelną pn. „Z historią na rowerze – szlakiem rodu Lichnowskich – etap II”*. Realizacją inwestycji zajął się Zakład Usługowo-Handlowy Kamila Dudy z Kietrza.

Oficjalnego otwarcia obiektu w sobotnie popołudnie 3 października dokonali: włodarze Krzanowic Andrzej Strzedulla i Chuchelnej Rudolf Snehota oraz młodzi mieszkańcy Krzanowic – Michał Kretek i Dawid Jendrzej.

W uroczystości uczestniczyła także pochodząca z Krzanowic posłanka Gabriela Lenartowicz, która chwaliła podejście młodzieży do wyrażania swoich potrzeb. – Krzanowice zawsze były transgraniczne, ponadgraniczne, cieszę się, że tak jest dalej – nawiązywała posłanka ziemi raciborskiej do kolejnej współpracy z czeskimi sąsiadami. Na zakończenie pani poseł życzyła młodzieży bezpiecznej zabawy, a burmistrza Andrzeja Strzedullę zachęcała do wybudowania również zimowej atrakcji. – Być może tor saneczkowy? – zastanawiała się.

Z okazji otwarcia terenu przygotowano pokazy jazdy na deskorolce i hulajnodze, a także szkolenie dla grupy podstawowej i średniozaawansowanej z udziałem instruktorów. Była również możliwość zwiedzania izby regionalnej oraz odbył się rajd rowerowy.

(mad)


*Po sąsiedniej stronie wyremontowano wejście do kaplicy św. Krzyża z końca XIX w., która została wzniesiona jako mauzoleum rodziny Lichnowskich.

  • Numer: 41 (1484)
  • Data wydania: 13.10.20
Czytaj e-gazetę