Niedziela, 28 lipca 2024

imieniny: Aidy, Innocentego, Marceli

RSS

Kompostowania obniży opłatę „śmieciową”

10.03.2020 00:00 red

Mieszkańcy gminy Krzyżanowice mogą liczyć na obniżenie stawek za odbiór śmieci z ich posesji. Obniżki będą jednak niewielkie.

Przewodniczący krzyżanowickiej rady gminy Brunon Chrzibek pytał na minionej sesji rady gminy wójta Grzegorza Utrackiego czy samorząd przymierzy się do zwolnień z części opłaty śmieciowej mieszkańców chcących kompostować odpady. Brunon Chrzibek przypominał, że o tej sprawie była mowa w listopadzie, w chwili uchwalania nowych stawek za odbiór śmieci. – Te pytania były od mieszkańców Krzyżanowic i Tworkowa – mówił przewodniczący, akcentując, że z tego też względu porusza tę kwestię.

Wójt, odpowiadając na zapytanie, podał, że bonifikaty będą możliwe od 1 września. – Będziemy do tego podchodzić w okolicach połowy roku – powiedział Grzegorz Utracki. Dodając, że „nie należy spodziewać się jakiś dużych obniżek”. Wójt zauważał, że niektóre gminy mają już przyjęte takowe zniżki i te nie są spore, wynoszą np. 1 złotych od każdego mieszkańca nieruchomości, w zamian za nieoddawanie odpadów zielonych, ale z obowiązkiem ich kompostowania. – To nie jest tak, że to będzie nie wiadomo ile. Żeby nie robić nadziei wśród mieszkańców, a później będzie rozczarowanie. Nie jesteśmy jako samorząd w stanie tego znacznie obniżyć, bo myślę, że będzie też trudno to egzekwować. Doświadczenie były też takie czasami, że ludzie jak mieli więcej „zielonego”, to podrzucali sąsiadowi. Teraz też może tak być – kontynuował wójt Utracki. – Ja zrozumiałem, że mieszkańcy są zainteresowani ewentualnie zakupem kompostowników. Kalkulują czy to się opłaci, czy nie – uzupełniał wcześniejsze pytanie przewodniczący Chrzibek.

(mad)

  • Numer: 10 (1453)
  • Data wydania: 10.03.20
Czytaj e-gazetę