Niedziela, 28 lipca 2024

imieniny: Aidy, Innocentego, Marceli

RSS

Kawałek nieba w Raciborzu

25.06.2019 00:00 red

– Poza tym, że produkujemy okna, jesteśmy pracodawcą, to możemy też uczestniczyć w stworzeniu czegoś dla ducha. Takie miejsca jak to mają przemieniać ludzi. Chcemy pokazać młodzieży, że można inaczej. Książki, które tutaj są, podpowiadają jak żyć, jak radzić sobie z codziennymi problemami, jak wybrnąć ze zła – powiedział podczas otwarcia księgarnio-kawiarni „Niebo w mieście” Mateusz Kłosek, właściciel Eko-Okien.

„Niebo w mieście” to franczyza chrześcijańskich księgarnio-kawiarni. W sobotę 22 czerwca w Raciborzu otwarto lokal opatrzony tym szyldem. – Wiara to nie tylko kościół, niedziela, ale też dzień powszedni. Naszą odpowiedzialnością jest zadbać o to, aby przyszłe pokolenie również było chrześcijańskie. To miejsce spotkań nie tylko ze Słowem Bożym, ale również z drugim człowiekiem – powiedział podczas otwarcia „Nieba w mieście” Adam Wajda, prezes zarządu Eko-Okien.

– Jak się dowiedziałem, że w Raciborzu będzie taki lokal, to pomyślałem sobie: To jest odwaga! Dziękuję wam za tę odwagę i życzę wam, żeby tej odwagi wam nie zabrakło i żeby tę odrobinę nieba udało wam się uskuteczniać w tym mieście – powiedział ks. Marian Obruśnik, proboszcz parafii Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny, który poświęcił lokal. Oprócz proboszcza kościoła farnego, w uroczystości wzięli udział również ks. Adam Rogalski – proboszcz parafii Najświętszego Serca Pana Jezusa oraz ks. Jerzy Hetmańczyk – proboszcz parafii św. Jana Chrzciciela na Ostrogu. Na otwarciu księgarnio-kawiarni nie zabrakło również prezydenta Raciborza Dariusza Polowego oraz wiceprezydenta Michała Fity. – Cieszy bardzo, że w Raciborzu pojawiła się rzecz niebanalna, która ma wymiar nie tylko materialny – w postaci pysznych ciast i lodów, ale również duchowy, bo jak mówi Pismo Święte – nie samym chlebem człowiek żyje. Dwa dni temu szliśmy z odwagą i dumą za Najświętszym Sakramentem, teraz dostajemy miejsce, gdzie można pozwolić sobie na trochę więcej niż w kościele – porozmawiać, zaśmiać się, zażartować. Wielkie dzięki panie Mateuszu za to, że będziemy mieć w Raciborzu miejsce z duszą – powiedział prezydent Raciborza Dariusz Polowy. – Cieszy mnie, że znalazł się ktoś z pomysłem na zagospodarowanie wolnego lokalu w centrum Raciborza. Niech to będzie impuls dla innych – dodał wiceprezydent Michał Fita.

(żet)


Mateusz Kłosek: Chcieliśmy zrobić coś, co będzie kojarzone nie tylko z przemysłem i pracą, ale również przyjemnością

Z Mateuszem Kłoskiem i jego żoną Katarzyną rozmawiamy o ich nowej kawiarni, chrześcijaństwie oraz wykorzystaniu wiedzy, która zawarta jest w książkach.

– Od okien do książek jest dość daleko... Dlaczego zdecydowaliście się państwo na krok w tym kierunku?

– To stało się jakoś tak naturalnie. Chcieliśmy zrobić coś, co będzie kojarzone nie tylko z przemysłem i pracą, ale również przyjemnością.

– Księgarnie w Raciborzu raczej się zamyka niż otwiera... Jaki macie państwo pomysł na przekonanie klientów do swojego biznesu?

– To nie tylko księgarnia, ale również kawiarnia, a więc miejsce, w którym dobrze spędza się wolny czas przy kawie, ciastku, herbacie, przy lodach. Tutaj w lekkiej atmosferze możemy zaproponować książkę czy płytę. Książki są po to, żeby wynieść stąd coś pozytywnego. W książkach zawarta jest wiedza – rady życiowe, które mogą nam w czymś pomóc.

– Tematyka prezentowanych książek oraz wystrój lokalu przesycone są motywami chrześcijańskimi. W dobie postępującej laicyzacji jest to coś wyjątkowego. Dlaczego zdecydowaliście się państwo zaakcentować właśnie te wartości?

– Chrześcijaństwo to dobro, miłość i Bóg, a więc wartości bardzo nam bliskie.

– Jakie są wasze ulubione książki?

– Aktualnie polecamy książkę „Sychar. Ile jest warta Twoja obrączka” autorstwa Anny Jednej. To świadectwo żony, której mąż odszedł, założył drugą rodzinę, ale ona na niego nadal czekała... Po ośmiu latach powrócił i dziś są razem. Przy czterdziestoprocentowym rozwodnictwie w Polsce jest to coś niespotykanego – przykład na to, że można inaczej. Druga książka, którą możemy polecić to „Noga z gazu” księdza Adama Pawłowskiego, który w 104 bardzo krótkich opowiadaniach wskazuje jak w życiu można dobrze postępować, wyjść z uzależnień od pornografii czy alkoholizmu, które są codziennością naszych czasów.

  • Numer: 26 (1410)
  • Data wydania: 25.06.19
Czytaj e-gazetę