Niedziela, 28 lipca 2024

imieniny: Aidy, Innocentego, Marceli

RSS

Czy darowizna wchodzi do majątku wspólnego małżonków?

19.03.2019 00:00 red

Natalia Lewandowska-Fac radca prawny, mediator.

Z chwilą zawarcia małżeństwa powstaje między małżonkami z mocy ustawy wspólność majątkowa (wspólność ustawowa) obejmująca przedmioty majątkowe nabyte w czasie jej trwania przez oboje małżonków lub przez jednego z nich (majątek wspólny).

Ale każdy z małżonków może również posiadać majątek osobisty. Kodeks rodzinny i opiekuńczy precyzuje co wchodzi w jego skład. Są to m.in. przedmioty majątkowe nabyte przez dziedziczenie, zapis lub darowiznę, chyba że spadkodawca lub darczyńca inaczej postanowił. Co to oznacza w praktyce?

Oznacza to, że to wola darczyńcy przesądza o wejściu przedmiotu majątkowego do majątku wspólnego bądź do majątku osobistego. Może on dokonać darowizny na rzecz jednego z małżonków lub obojga. Może również zastrzec, że przedmiot darowizny zostanie objęty wspólnością. Odpowiedź więc na pytanie czy darowana rzecz wchodzi do majątku wspólnego czy osobistego będzie zawarta w samej umowie darowizny, np. akcie notarialnym, którym darczyńca daruje nieruchomość.

Jeśli darowizna jest dokonana na rzecz jednego tylko małżonka zasadniczo darowana rzecz wchodzi do jego majątku osobistego, chyba że inna jest wola darczyńcy. Taka darowizna ma istotne znaczenie przy podziale majątku małżeńskiego lub gdy np. obdarowany małżonek chce następnie tę rzecz darować komuś innemu, to może uczynić to sam.

  • Numer: 12 (1396)
  • Data wydania: 19.03.19
Czytaj e-gazetę