Niedziela, 28 lipca 2024

imieniny: Aidy, Innocentego, Marceli

RSS

Ostrzegali przed zdradliwym lodem

19.02.2019 00:00 red

WODZISŁAW Jak co roku mróz jest przyczyną wypadków polegających na utonięciu pod lodem. Na zamarznięte zbiorniki wchodzą nie tylko łyżwiarze i wędkarze ale także dzieci. Najczęstszą przyczyną wypadków na lodzie jest nieumiejętność racjonalnej oceny bezpieczeństwa i wytrzymałości lodu. Jaka jego grubość jest bezpieczna? Na te i inne pytania odpowiadali strażacy i policjanci prowadząc praktyczne zajęcia na zamarzniętej Szachcie.

4 lutego po raz kolejny policjanci wspólnie ze strażakami zorganizowali zajęcia dla dzieci i młodzieży w ramach akcji „Bezpieczne Ferie 2019”. Tym razem spotkanie było o tyle ciekawsze, że strażacy mieli do dyspozycji zbiornik wodny mieszczący się na ulicy Skrzyszowskiej. Policjanci omówili podstawowe zasady bezpieczeństwa podczas zabaw na śniegu czy lodzie, a strażacy zaprezentowali sprzęt jakim dysponują oraz dali prawdziwy instruktaż pomocy osobie, która wpadła do zbiornika pokrytego lodem.

Każda udana zabawa musi się odbywać w warunkach zapewniających bezpieczeństwo jej uczestnikom. Przebywając nad zbiornikami pokrytymi lodem, należy zachować szczególną ostrożność i pod żadnym pozorem nie wchodzić na lód, jeżeli nie mamy pewności, że jest dostatecznie gruby i bezpieczny. Szczególnie niebezpiecznie jest wczesną zimą oraz na przedwiośniu, gdy lód bądź jeszcze nie jest lub już nie jest odpowiednio gruby. To w tych okresach zdarza się najwięcej wypadków. Ślizgać się należy w miejscach do tego specjalnie wyznaczonych, sprawdzonych i odpowiednio przygotowanych. Najlepiej pod opieką i nadzorem dorosłych.

Pamiętajmy, jeżeli załamie się pod nami lód nie panikujmy, rozłóżmy szeroko ramiona i nabierzmy dużo powietrza, nie próbujmy pływać. Oszczędzajmy siły, nie wykonujmy gwałtownych ruchów, za wszelką cenę starajmy się nie wpłynąć pod lód. Jeżeli jesteśmy świadkami załamania się lodu pod osobą, w pierwszej kolejności wezwijmy służby ratownicze (straż pożarna 998, tel. ratunkowy 112). Nie wbiegajmy na lód i nie biegnijmy w kierunku ofiary – lód w tym miejscu jest na pewno słabszy i nie utrzyma dwóch osób. Chcąc pomóc osobie znajdującej się w wodzie podajmy coś (gałąź, kurtkę, szalik, jeżeli mamy linę) czego będzie mogła się uchwycić. Wtedy w bezpieczny sposób będziemy mogli ją wyciągnąć.

(acz)

  • Numer: 8 (1392)
  • Data wydania: 19.02.19
Czytaj e-gazetę