Poniedziałek, 29 lipca 2024

imieniny: Marty, Olafa, Beatrycze

RSS

Zapytaj prawnika: Jakie umowy może zawierać dziecko?

18.07.2017 00:00 red.

Natalia Lewandowska–Fac, radca prawny

Czy dziecko może samodzielnie zawrzeć każdą umowę? Jakie są skutki takich umów? Czy umowa zawarta z 5- lub 14-latkiem jest ważna?

Odpowiedź na te pytania tylko z pozoru wydaje się błaha. Jeśli weźmiemy pod uwagę, że umową jest zarówno kupno ciastka jak i rejestracja w systemie internetowym i zakup drogiego sprzętu, to okazuje się, że z umowami dziecko ma dość często do czynienia.

Inna jednak jest sytuacja przedszkolaka, a inna nastolatka. Przepisy definiują, iż dzieci, które nie ukończyły 13. roku życia nie posiadają zdolności do czynności prawnych, a więc do dokonywania we własnym imieniu czynności prawnych. Umowa jest nieważna. Od tej zasady jest jednak wyjątek – chodzi o umowy należące do umów powszechnie zawieranych w drobnych bieżących sprawach życia codziennego. Dziecko poniżej 13. roku życia może np. kupić pączka i z momentem wykonania taka umowa jest ważna. Inaczej jest w przypadku dzieci, które ukończyły 13. rok życia. Te będą mogły w pewnych sytuacjach same decydować. W przypadku zawierania przez nie umów powodujących zaciągnięcie zobowiązania lub rozporządzenia prawem (np. zawarcie umowy przez internet przez 14-latka, na mocy której zobowiązał się do opłacania drogiego rocznego abonamentu) wymagana będzie jednak zgoda przedstawiciela ustawowego. Dopiero kiedy rodzic potwierdzi umowę będzie ona ważna.


Masz problem prawny? Pisz: redakcja@nowiny.pl

  • Numer: 29 (1310)
  • Data wydania: 18.07.17
Czytaj e-gazetę