Poniedziałek, 29 lipca 2024

imieniny: Marty, Olafa, Beatrycze

RSS

Niepokojący wzrost zachorowań na krztusiec

04.04.2017 00:00 red.

Szefowa raciborskiego sanepidu Karina Talabska twierdzi, że choroba przeżywa swoją "reaktywację".

Krztusiec (koklusz) to choroba zakaźna układu oddechowego, charakteryzująca się nawracającymi napadami kaszlu i przedłużającą się dusznością, wywoływana przez pałeczkę krztuśca. Kiedyś choroba ta była dość powszechna, niejednokrotnie powodując śmierć chorego. W ostatnich latach w Polsce rokrocznie notowano kilka tysięcy przypadków zachorowań na krztusiec. Niestety, czasy bliskiej zeru zachorowalności na krztusiec w powiecie raciborskim mamy już za sobą.

Powrót krztuśca

– Choroba przeżywa swoją reaktywację – powiedziała podczas marcowego posiedzenia powiatowej komisji bezpieczeństwa Karina Talabska, szefowa Państwowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Raciborzu. – Kiedyś notowaliśmy 1 zachorowanie rocznie, teraz jest to 17-18 przypadków – mówi K. Talabska. Służby sanitarno-epidemiologiczne wskazują, że wzrost liczby przypadków zachorowań na krztusiec ma związek z lepszą diagnostyką, ale „powrót choroby jest”.

W Polsce walkę z krztuścem prowadzi się przede wszystkim poprzez szczepienie Di-Per-Te, czyli skojarzoną szczepionkę przeciwko błonicy, krztuścowi i tężcowi.

Ruch antyszczepionkowy

Powrót chorób zakaźnych, które w przeszłości udało się niemalże zupełnie wyrugować, można wiązać ze wzrostem popularności ruchów antyszczepionkowych. Na szczęście w powiecie raciborskim ogólny wskaźnik wyszczepialności dzieci nadal jest bardzo wysoki – wynosi 98% (jeden z lepszych w kraju). – Ten poziom wyszczepienia gwarantuje bezpieczeństwo dzieci – mówi K. Talabska.

Pomimo wysokiego wskaźnika wyszczepialności dzieci, wzrost popularności ruchów antyszczepionkowych daje się zauważyć również u nas. Świadczą o tym liczby. O ile w 2015 roku obowiązkowymi szczepieniami nie zostało objętych 21 dzieci, o tyle w 2016 roku było ich już 55.

Rodzice, którzy nie dopuszczają do objęcia dzieci obowiązkowymi szczepieniami, muszą liczyć się z upomnieniami oraz karą grzywny.

(żet)

  • Numer: 14 (1296)
  • Data wydania: 04.04.17
Czytaj e-gazetę