Poniedziałek, 29 lipca 2024

imieniny: Marty, Olafa, Beatrycze

RSS

Odmłodzone duchowieństwo w Raciborzu

22.09.2015 00:00 red

ks. Jan Szywalski przedstawia

W ubiegłym tygodniu w czwartek 17 września został wprowadzony na urząd proboszcza franciszkańskiej parafii św. Paschalisa na Płoni o. Barnaba Lewkowicz. Zastąpi o. Luciana Franka, którego ks. bp Andrzej Czaja poprosił, by objął parafię NSPJ w Zawadzkim.

Uroczysty ingres o. Barnaby miał miejsce w dzień franciszkańskiego święta Stygmatów św. Franciszka.

Po wejściu do kościoła swego nowego proboszcza przywitała delegacja parafii. Ks. dziekan Adrian Bombelek odczytał dekret biskupi mianujący o. Barnabę proboszczem parafii św. Paschalisa w Raciborzu. W homilii o. Jozue, definitor prowincjalny franciszkanów, sformułował zadania dzisiejszego duszpasterza: „Nie polega na zmuszaniu, ani nawet na przekonywaniu kogoś do przyjęcia wiary lub norm chrześcijańskich. Jeśli chcesz – mówił Chrystus. Zadaniem kapłana jest głoszenie Słowa Bożego i przedstawiania propozycji Ewangelii... „Zaszczytem kapłana jest służba, na wzór Jezusa, który nogi umywał uczniom. Nachylić się nad ubogimi, zaniedbanymi i odrzuconymi – to nasze zadanie” – apelował kaznodzieja. Następnie nowy proboszcz złożył uroczyste wyznanie wiary wobec zebranych kapłanów i parafian, potem przy ołtarzu złożył rękę na Biblię i składał przysięgę wierności Kościołowi.

Przy końcu uroczystości zabrał głos nowy proboszcz: „Nie jestem nową postacią na Płoni: od czerech lat jestem tu wikarym. Poznałem tu wielu życzliwych ludzi i chętnie z nimi będę nadal dzielił życie i zadania stojące przed parafią”

O. Barnaba Lewkowicz urodził się 6 marca 1977 r. w Nowej Rudzie. Święcenia kapłańskie otrzymał we Wrocławiu 2005 r. Zanim przyszedł do Raciborza był sześć lat wikarym we Wrocławiu – Karłowicach.

Uchodzi za wielkiego przyjaciela dzieci. Na Płoni był dotychczas katechetą w Szkole Podstawowej nr 2, prowadził scholę oraz dziecięcą fraternię brata Leona. Zakładał dziecięce róże różańcowe, w których dzieci modliły się za rodziców i odwrotnie: powstały również róże rodziców, którzy modlą się za swoje dzieci.

Płonia ma również nowego wikarego – o. Ezechiela.

Do parafii Matki Bożej przybył nowy wikary: ks. Adam Gromada. Pochodzi z Pokrzywnicy koło Koźla. Szkołę średnią ukończył i maturę zdał w Technikum Rolniczym w Komornie. Do seminarium wstąpił w roku 2002. Po piątym roku studiów wziął roczny urlop dziekański, aby zastanowić się nad swoim powołaniem. Rok ten spędził w parafii MB w Kluczborku „W tym czasie mogłem zobaczyć, z jakimi problemami zmagają się ludzie i jak bardzo czekają na kapłana” – wspomina.

Na kapłana został wyświęcony 30 maja 2009 r. przez abpa Alfonsa Nossola. Pierwszą placówką duszpasterską była parafia pw. Miłosierdzia Bożego w Prudniku, gdzie duszpasterzował przez 3 lata, a później tyleż samo lat przebywał w parafii pw. Przemienienia Pańskiego w Opolu. Od 25 sierpnia br. jest wikariuszem w parafii pw. MB w Raciborzu.

– Priorytetem w moim kapłaństwie – wyznaje – jest pokazać ludziom przeogromną miłość Boga do każdego człowieka. – Zapisałem to już jako motto mojego kapłaństwa na obrazku prymicyjnym: „bo jak śmierć potężna jest Miłość, a wody wielkie nie zdołają jej ugasić i nie zatopią jej rzeki”. Drugim priorytetem w moim kapłaństwie jest uświadomienie chrześcijanom, że nie mogą być ludźmi smutnymi, ale mają się uśmiechać i żyć radością wynikającą z wiary. Jestem przekonany, że ludziom trzeba mówić, że wiara to nie tylko zakazy i nakazy typu to rób, a tego unikaj, ale to radość wypływająca z bycia chrześcijaninem i tą wiarą i radością mamy zarażać także innych i mamy być świadkami Jezusa we współczesnym świecie, gdyż dla niektórych ludzi nasze świadome chrześcijańskie życie może być jedyną Biblią, jaka oni kiedykolwiek przeczytają. Pamiętam o wszystkich w modlitwie i o nią również Was proszę – podsumowuje ks. Gromada.

Także parafia N. Serca PJ otrzymała nowego kapłana.

Ks. Kamil Mieszkowski jest neoprezbiterem święconym 23 maja tego roku w Opolu.

Pochodzi z Opola z parafii św. Piotra i Pawła. Urodził się 10 sierpnia 1990 r. w rodzinie inteligencji. Ma troje rodzeństwa. Do seminarium wstąpił w 2009 r. Praktykę jako diakon odbył w Oleśnie. Parafia N Serca PJ w Raciborzu stała się jego pierwszą placówka duszpasterską.

– Interesuję się muzyką. Przez wiele lat uczyłem się grać na fortepianie; podobnie lubię śpiew... Chętnie podróżuję... Co jest problemem w Kościele? Zmniejszająca się liczba wiernych; brak świadomości wiernych, że nie tylko papież, biskupi i księża tworzą Kościół, a ogół wiernych.... Ksiądz nie może latać nad głowami, ale powinien być otwarty dla ludzi. Prosta zasada: najpierw dobry człowiek, a następnie dobry ksiądz – tłumaczy ks. Mieszkowski.

Ks. Kamil Mieszkowski zastąpi ks. Piotra Heroka, którego ks. biskup posłał na dalsze studia do Lublina na Katowicki Uniwersytet.

  • Numer: 38 (1218)
  • Data wydania: 22.09.15
Czytaj e-gazetę