Poniedziałek, 29 lipca 2024

imieniny: Marty, Olafa, Beatrycze

RSS

Ekoserwis: Poznawali rybnickie lasy

11.08.2015 00:00 QLA

Fundacja Pracownia Edukacji Żywej z Mikołowa prowadzi warsztaty ekologiczno-przyrodnicze dla dzieci i młodzieży w cennych przyrodniczo miejscach województwa śląskiego – lasy nadleśnictwa Rybnik, puszcza bytomska, lasy Orzesza, lasy wokół stawu Śmieszek w Żorach, rezerwat Łężczok, Zespół Przyrodniczo-Krajobrazowy „Żabie Doły”, lasy nadleśnictwa Kobiór, w ramach programów edukacyjnych: „Recykling czyli powrót do natury” oraz „(Roz)poznawanie natury”.

Celem warsztatów realizowanych w programie „Recykling czyli powrót do natury” jest połączenie dwu rodzajów edukacji: ekologicznej (środowiskowej) i przyrodniczej. Jest to szczególnie ważne w obszarze aglomeracji górnośląskiej, gdzie sąsiadują ze sobą tereny cenne przyrodniczo, potencjalnie cenne przyrodniczo oraz zdegradowane. Te dwa obszary tematyczne szczególnie dobrze wiążą się w trakcie zajęć terenowych, gdzie obok siebie można spotkać różne siedliska, a nawet ocenić jakościowo stopień ich degradacji dzięki obserwacji żyjących na nim organizmów. Znalezione w terenie śmieci, pozwolą omówić ideę recyklingu rozwijaną przez człowieka, aby zapobiec wyczerpaniu się zasobów surowców nieodnawialnych. Ściśle się z tym wiąże temat segregacji śmieci. Ten sam teren dostarcza wielu przykładów biologicznego „recyklingu”, czyli cykli krążenia materii w przyrodzie.

W ramach programu „(Roz)poznawanie natury” planowane są warsztaty „Poznawanie drzew i krzewów dziko rosnących, ich biologii i miejsca w kulturze” oraz „Poszukiwanie i rozpoznawanie śladów zwierząt”. Przekazywane treści, środki przekazu i formy prowadzenia zajęć za każdym razem dostosowane są do grupy wiekowej uczestników. W warsztatach wzięło udział około 2500 uczestników.

(eco)

  • Numer: 32 (1212)
  • Data wydania: 11.08.15
Czytaj e-gazetę