Poniedziałek, 29 lipca 2024

imieniny: Marty, Olafa, Beatrycze

RSS

Ekoserwis: Razem dla czystego powietrza

16.06.2015 00:00 QLA

– Jestem za stworzeniem koalicji na rzecz czystego powietrza na Śląsku – powiedział Andrzej Pilot, prezes zarządu Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach odnosząc się do niedawnego apelu metropolity katowickiego arcybiskupa Wiktora Skworca.

Podczas Pielgrzymki Mężczyzn i Młodzieńców do Piekar Śląskich hierarcha odniósł się do problemów wynikających z zanieczyszczania powietrza. – Nie przyczyniajmy się do zatruwania się nawzajem – wezwał abp Wiktor Skworc. – Podejmijmy wspólny, ekumeniczny właśnie i ekonomiczny, wysiłek w tym zakresie. W tej sprawie trzeba współpracy wszystkich podmiotów życia społecznego, zwłaszcza rządu i samorządu oraz poszczególnych właścicieli nieruchomości. Myślę, że to zadanie musimy na Śląsku wspólnie podjąć – zaznaczył hierarcha.

Prezes katowickiego Funduszu Andrzej Pilot przypomniał, że inwestycje mające na celu poprawę jakości powietrza są jednymi z najważniejszych zadań WFOŚiGW w Katowicach. W ostatnich latach średnio około 200 mln zł rocznie, czyli połowa wszystkich środków, którymi dysponuje Fundusz, jest przeznaczana na ten cel. – Pieniądze na inwestycje są. Pracujemy nad poprawą świadomości mieszkańców, którzy m.in. poprzez spalanie paliw złej jakości i śmieci przyczyniają się do powstawania tzw. niskiej emisji – powiedział prezes WFOŚiGW w Katowicach. Dodał, że z dużą satysfakcją przyjął wsparcie metropolity katowickiego dla działań podejmowanych m.in. przez katowicki Fundusz.

Arcybiskup Skworc zaznaczył, że mieszkańcy regionu powinni tworzyć „koalicję na rzecz Górnego Śląska, nie tylko w sprawach jego strukturalnej przebudowy, ale także kulturowej i – co dzisiaj szczególnie ważne – ekologicznej”. Nawiązał przy tym do publikowanych m.in. przez Najwyższą Izba Kontroli danych na temat zanieczyszczenia powietrza w Polsce, wśród nich stężeń pyłów zawieszonych, których dopuszczalne stężenia przez największą liczbę dni w roku przekraczane są w Krakowie i na Górnym Śląsku. – Przyczyną tak wysokich stężeń szkodliwych pyłów jest niska emisja, czyli zanieczyszczenie pochodzące w dużej mierze z pieców przydomowych i lokalnych kotłowni węglowych, gdzie spalanie paliwa odbywa się w sposób nieefektywny – wskazał abp Skworc.

(eco)

  • Numer: 24 (1205)
  • Data wydania: 16.06.15
Czytaj e-gazetę