Poniedziałek, 29 lipca 2024

imieniny: Marty, Olafa, Beatrycze

RSS

Śmierć bliskiego – sprawy spadkowe

12.05.2015 00:00 red

Zapytaj prawnika: Natalia Lewandowska-Fac, radca prawny

Śmierć bliskiej osoby, to nie tylko chwila wielkiego smutku, ale także zdarzenie prawne rodzące daleko idące skutki. Warto w tym trudnym okresie, po śmierci bliskiej osoby, wykazać się roztropnością i zadbać o prawne uregulowanie kwestii spadkowych. Uchroni to nas przed wieloma problemami w przyszłości.

WAŻNE SĄ DATY

Od daty śmierci najczęściej liczymy np. terminy do odrzucenia bądź przyjęcia spadku. To istotne, gdy zmarły pozostawił długi, albo np. gdy z powodów osobistych spadku przyjąć nie chcemy.
Proponuję spadkobiercom uregulowanie stanu prawnego pozostawionego majątku. Można to zrobić w sądzie bądź u notariusza.

Podstawowe informacje potrzebne do złożenia wniosku o stwierdzenie nabycia spadku do sądu:

  • Stwierdzenie praw do spadku następuje zawsze na wniosek osoby uprawnionej, tj. posiadającej interes prawny w wykazaniu następstwa po spadkodawcy,
  • Sądem właściwym do złożenia wniosku jest sąd ostatniego miejsca zamieszkania spadkodawcy.
  • Wniosek powinien zawierać m.in. żądanie stwierdzenia nabycia spadku, wskazanie osób zainteresowanych w sprawie i ich adresów.
  • Do wniosku należy dołączyć m.in. testament (jeśli jest), akt zgonu spadkodawcy, odpis aktów urodzeń spadkobierców, odpisy aktów małżeństwa.
  • Do wniosku o stwierdzenie nabycia spadku dołączyć należy opłatę stałą w wysokości 50 zł od każdego spadkodawcy.
  • Stwierdzenie nabycia spadku nie może nastąpić przed upływem 6 miesięcy od śmierci spadkodawcy (chyba że wcześniej wszyscy spadkobiercy złożyli oświadczenie o przyjęciu lub odrzuceniu spadku)

Warto zapamiętać

Postępowanie o stwierdzenie nabycia spadku można przeprowadzić nawet wiele lat po śmierci zmarłego. Ma to miejsce np. gdy chcemy sprzedać dom i w trakcie procedury sprzedaży orientujemy się, że w księdze wieczystej jako właściciel widnieje nasz zmarły ojciec albo inny wstępny. Zaistnieje wtedy potrzeba uregulowania stanu prawnego nieruchomości.


Masz problem prawny? Pisz: redakcja@nowiny.pl

  • Numer: 19 (1200)
  • Data wydania: 12.05.15
Czytaj e-gazetę