Poniedziałek, 29 lipca 2024

imieniny: Marty, Olafa, Beatrycze

RSS

Powiatowe Oskary kultury – Mieszki 2014 rozdane

03.02.2015 00:00 red

Powiat, Nędza

1 lutego w ośrodku Aquabrax w Nędzy odbyła się coroczna Gala Kultury, podczas której wręczono nagrody starosty raciborskiego Mieszki 2014. Statuetki trafiają do rąk wyróżniających się animatorów, którzy swoimi dokonaniami przyczynili się do nobilitacji kultury powiatu raciborskiego.

Kapituła nagrody wyłoniła kandydatów w poszczególnych kategoriach, zaś dokonanie ostatecznego wyboru spoczywało na staroście, Ryszardzie Winiarskim.

O oprawę artystyczną wydarzenia zadbała grupa teatralna „Trzynastka” pod opieką Elżbiety Kocyłowskiej oraz Orkiestra Dęta Gminy Nędza pod batutą Krzysztofa Fulneczka. Popis wokalny podczas gali dała Judyta Pisarczyk. Uroczystość prowadził Piotr Scholz.

(woj)


W kategorii Twórczość literacka Mieszko trafił w ręce Kornelii Lach. Nagrodę wręcza poseł Henryk Siedlaczek. W tle widać Piotra Scholza. O laureatce: Dyrektor Zespołu Szkół w Krzanowicach. Jest znaną w całej Polsce badaczką kultury pogranicza polsko-czeskiego. Posiada imponujący dorobek naukowy. Jest autorką wielu książek o kulturze pogranicza polsko-czeskiego. Ostatnia wydana pozycja to „Kult św. Floriana w powiecie raciborskim”. Wyróżnieni w tej kategorii: Agnieszka Drobna, Jan Stuchly.


W kategorii Animacja kulturalna Mieszka odebrała z rąk Gabrieli Lenartowicz z zarządu województwa śląskiego i byłego wójta Krzyżanowic Leonarda Fulneczka Joanna Muszała-Ciałowicz. O laureatce: Jest Dyrektorem Muzeum w Raciborzu. Była organizatorem i wykonawcą projektu pn.: „Międzynarodowe Targi Konferencja Muzealna” w Ostrawie. Kierowała organizacją międzynarodowego projektu pn.: „Kult św. Floriana na Śląsku”. Wyróżnieni w tej kategorii: Józef Pluta, Jerzy Wiśniewski.


Kategoria Twórczość plastyczna zdominowana przez mężczyzn. Dla równowagi do wręczenia statuetki poproszono Gabrielę Habron-Rokosz, laureatkę tejże nagrody w latach poprzednich oraz wójta Pietrowic Wielkich Andrzeja Wawrzynka (drugi od lewej). Statuetkę odebrał Paweł Steuer (czarty od lewej)  – artysta rzeźbiarz, samouk. Pasjonuje się głównie tematyką ludową. Tworzy postacie świętych, przedstawicieli rzemiosł, szopki bożonarodzeniowe. Swój talent odkrył późno, w czasach aktywności zawodowej budował krosna w fabrykach dywanów w całym kraju. Wyróżnieni w tej kategorii: Grzegorz Tomasiak i Bernard Adamczyk.


Kategoria Twórczość estradowa – taniec była szczęśliwą dla Manueli Krzykały, instruktorki tańca w Raciborskim Centrum Kultury. Prowadzi ona Zespół Tańca Towarzyskiego SKAZA. Łącznie w skład zespołu w różnych grupach wchodzi ponad 300 osób. Zespół występuje w wielu przedsięwzięciach kulturalnych na terenie miasta i powiatu, m.in.: Dni Raciborza, Majówka z RCK, Piknik Rodzinny z Tygodnikiem „Nowiny Raciborskie”, Finał WOŚP.  Wyróżniony w tej kategorii: Jakub Rusin.


Twórczość estradowa – muzyka to kategoria, w której z Mariolą Brzoską i Alicją Ploch-Burdą wygrała Anna Wyszkoni (przy mikrofonie). Nagrody wręczali widoczni w drugim planie wokalistka Marzena Korzonek oraz wiceprezydent Raciborza Krzysztof Krzyżek. Anna Wyszkoni jest jedną z najpopularniejszych wokalistek w Polsce. Pochodzi z Tworkowa, z którym zawsze się utożsamia. Jej wszystkie płyty zamieniają się w złoto a nawet platynę.


Mieszka za szczególne osiągnięcie w zakresie upowszechniania kultury w minionym roku dostał ks. Piotr Spallek, proboszcza parafii w Rudniku, jednego z głównych organizatorów i inicjatorów organizacji „Roku Pamięci Bpa Józefa Gawliny” w powiecie raciborskim. Nagrodę w jego imieniu odebrał dyrektor tamtejszej szkoły, Mariusz Kaleta (pierwszy z prawej). Wręczali, widoczni na zdjęciu, wójt gminy Nędza i przewodnicząca tegorocznej kapituły Anna Iskała i Adrian Szczypiński.


Za całokształt twórczości statuetkę Mieszka zdobył Andrzej Rosół, którego na Gali zastępował syn Krzysztof. Andrzej Rosół jest muzykiem, dyrygentem, nauczycielem, pianistą i organistą. Organizator imprez muzycznych, propagator twórczości pochodzącego z Raciborza kompozytora Arnolda Ludwika Mendelssohna, wieloletni dyrygent i kierownik Raciborskiej Orkiestry Symfonicznej, założyciel i pianista Kwartetu Bramy Morawskiej. Koncertuje z Gliwicką Orkiestrą Symfoniczną i studentami PWSZ w Raciborzu.

  • Numer: 5 (1186)
  • Data wydania: 03.02.15
Czytaj e-gazetę