Poniedziałek, 29 lipca 2024

imieniny: Marty, Olafa, Beatrycze

RSS

Nadodrzańska przyroda – kiedyś martwa, dziś tętni życiem

13.01.2015 00:00 red

Krzyżanowice. 4 stycznia TVP 2 emitowała program promujący walory turystyczne gminy Krzyżanowice (materiał dostępny na stronie nowiny.pl).

Pokazano jak atrakcyjna jest nasza okolica pod względem zabytkowym i przyrodniczym. Przede wszystkim pokazano piękno naszej przyrody: meandry Odry, las tworkowski czy zbiorniki po żwirowniach.

Trzeba przyznać, że piękno przyrody powróciło po ponad 40 latach. W latach powojennych nasza Odra to był ściek przemysłowy, w rzece nie było biologicznego życia, natomiast był tam „jeden smród”, co mogą potwierdzić starsi mieszkańcy tutejszych wiosek. Ja sam pamiętam, jak w Bohumińskiej Strużce – małym potoczku, który wpada do rzeki Odry, często płynęła woda koloru czerwonego. Całym korytem rzeki Odry płynął fenol i inne odpady przemysłowe.

Z opowiadań mojego dziadka (ur. w 1871 r.), rzekę zaczęto zanieczyszczać już pod koniec XVIII w., kiedy powstawały pierwsze zakłady przemysłowe w Ostrawie i Bohuminie. Było to kilkanaście procent zanieczyszczeń. Jako dziecko pamiętam, że w roku 1945 latem w rzece Odrze były jeszcze ryby. Rok później w rzece znikło życie. Kiedy w Bohuminie powstała oczyszczalnia ścieków, sytuacja rzeki z roku na rok zaczęła się poprawiać, czego skutkiem jest obecny jej stan.

Jestem mieszkańcem Zabełkowa, od ponad 40 lat członkiem Polskiego Związku Wędkarskiego, miłośnikiem przyrody. Podczas wędkowania mam okazje obserwować, to co się wokół mnie dzieje. Często przez lornetkę obserwuję bobry, sarny, lisy, borsuki, różnego rodzaju ptaki, nawet młodą kukułkę karmioną przez kilka razy mniejsze od niej ptaszki. Przez meandry Odry wiedzie ścieżka rowerowa, korzystają z niej liczni mieszkańcy, nie tylko naszej gminy ale i wielu przyjezdnych.

Miejmy nadzieję, że na dobre wróciło piękno naszej przyrody.

Rudolf Drobny


Wyzwania gminy Rudnik na lata 2014 – 2018

Rudnik. Wójt Alojzy Pieruszka w przedstawionym radnym sprawozdaniu o stanie gminy wskazał na problemy, z którymi gmina musi się zmierzyć w najbliższych latach.

1. Zwiększenie dochodów własnych gminy – do zrealizowania dzięki przyciągnięciu inwestycji i nowych mieszkańców.

2. Mobilizowanie władz powiatu do remontu przebiegających przez gminę dróg powiatowych.

3. Złamanie monopolu Tauronu na utrzymanie sieci oświetlenia ulicznego.

4. Zapewnienie wszystkim mieszkańcom gminy dostępu do szerokopasmowego internetu.

5. Doprowadzenie wodociągu do przysiółka Dolędzin.

6. Bieżąca modernizacja sieci kanalizacyjnej oraz rozwiązanie problemu kanalizacji sanitarnej w większości miejscowości gminy.

(ż)

  • Numer: 2 (1183)
  • Data wydania: 13.01.15
Czytaj e-gazetę