Poniedziałek, 29 lipca 2024

imieniny: Marty, Olafa, Beatrycze

RSS

Muzyczne refleksje

12.11.2013 00:00 OQL

Profesor Orłowski we wspomnieniach wychowanków

Inicjatorzy projektu upamiętniającego sylwetki wybitnych raciborzan pn. „Cisi i Wielcy”, na zakończenie części poświęconej Aleksandrowi Orłowskiemu zaplanowali seminarium popularno-naukowe 16 listopada o godz. 11.00 w PWSZ.

W programie m.in. wystąpienia wychowanków propagatora kultury muzycznej: Piotra Libery, który omówi chóry i zespoły muzyczne, Leona Płachty – zaprezentuje orkiestry dęte, Franciszka Borysowicza – opowie o kontynuacji pracy z Chórem ZNP, Jana Chrzanowskiego referującego metody kształcenia profesora i Eryka Okonia –  zaprezentuje formy dydaktycznej aktywności muzycznej na kierunku muzyka i śpiew. Wprowadzeniem zaś będzie wspomnienie córki Aleksandry Orłowskiej, która opowie o życiu swojego ojca.

Po południu, o godz. 17.00 w raciborskiej „Strzesze” zaplanowano koncert galowy, składający się z trzech części: chóralnej, w której zaprezentują się: Chór św. Mateusza i Macieja z Raciborza – Brzezia pod dyrekcją Aleksandry Gamrot, Młodzieżowy Chór „Bel Canto” pod kierunkiem Marcelego Reszki, a także zespół dziecięcy ze Szkoły Podstawowej Specjalnej w Raciborzu prowadzony w ramach warsztatów przez Zbigniewa Mużelaka oraz brzeski chór Aleksandry Gamrot (pod kierunkiem dyrektor RCK Janiny Wystub przygotował fragmenty „Wesela raciborskiego” wg Romana Masarczyka).

W części solowej koncertować będą uczniowie z Państwowej Szkoły Muzycznej w Raciborzu pod kierunkiem Anny Muchy i akompaniamentem fortepianowym Katarzyny Nawrat. Ponadto wystąpią – Irena Maciejewska (altówka) z Poznańskiej Orkiestry Symfonicznej i Jan Ballarin związany z Teatrem Muzycznym w Gliwicach. W części trzeciej jazzowej zagra: zespół Leona Płachty, Elżbieta Skrzymowska oraz sekcja rytmiczna Czesława Gawlika. Koncert poprowadzi wnuczka profesora Ewa Orłowska.

Ewa Osiecka

  • Numer: 46 (1122)
  • Data wydania: 12.11.13