Poniedziałek, 29 lipca 2024

imieniny: Marty, Olafa, Beatrycze

RSS

Ćwierćwiecze węglem zapisane

24.09.2013 00:00 red

Nie przez przypadek Racibórz stał się miejscem obchodów 25-lecia istnienia Polskiego Towarzystwa Węglowego, w tworzeniu którego swój udział posiada SGL CARBON Polska SA.

Raciborskie przedsiębiorstwo roztoczyło patronat nad organizacją, w szczególności udzielając wsparcia w przygotowaniu konferencji, spotkań zarządu oraz wszystkich członków. Tym samym do miasta zjechali przedstawiciele środowisk naukowych oraz zawodowo związanych z przemysłem węglowym należący do PTW.

Podczas części oficjalnej w sali bankietowej raciborskiego Hotelu „Racibor”, wiceprezydent Raciborza Wojciech Krzyżek składając życzenia z okazji jubileuszu podkreślił przemysłowy, choć nie górniczy, charakter miasta. Zapewnił też, że władze miasta, w miarę, jak przepisy na to pozwalają, pomagają przedsiębiorstwom w postaci zmian w planie przestrzennego zagospodarowania miasta, ulg podatkowych, a także starań, aby pracownikom tych firm w Raciborzu dobrze się mieszkało.

– W ubiegłym tygodniu odbyło się spotkanie założycielskie, którego celem jest stworzenie platformy pomiędzy światem nauki, który reprezentowany jest przez Państwową Wyższą Szkołą Zawodową, a przemysłem związanym z energią odnawialną – podkreślił wiceprezydent Raciborza.

Starosta powiatu raciborskiego Adam Hajduk poinformował natomiast zebranych gości, że znajdują się w miejscu specjalnym – historycznej stolicy Górnego Śląska. – Po odkryciu węgla, rola Raciborza jako stolicy nie była już taka istotna. Do miasta przyjeżdżają jednak osoby, które chcą pooddychać jego historią – stwierdził starosta.

Dwudniowa uroczystość rozpoczęła się na raciborskim Zamku Piastowskim, gdzie m.in. odbyło się walne zebranie, a także wybory nowego zarządu PTW, którego prezesem została prof. Elżbieta Frąckowiak z Politechniki Poznańskiej.

Członkowie i sympatycy PTW mieli okazję m.in. wysłuchać koncertu Orkiestry Zakładowej SGL, uczestniczyć we mszy św. w Kościele św. Jana Chrzciciela na Ostrogu. Drugiego dnia zwiedzili raciborski browar, a następnie Elektrownię w Rybniku i kompleks cysterski w Rudach.

W gronie uczestników spotkania nie mogło zabraknąć prezesa Zarządu SGL CARBON Polska SA Andrzeja Hotlosia, a także obecni byli: były prezes PTW prof. Stanisław Błażewicz, prodziekan wydziału inżynierii materiałowej i ceramiki AGH w Krakowie dr hab. inż. Robert Filipek oraz jeden z seniorów – założycieli prof. Franciszek Rozpłoch z Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu.

(ewa)



Podczas IX Polskiej Konferencji Grafitowej w Zakopanem w 1988 r. odbyło się zebranie założycielskie, w trakcie którego przy udziale 65 osób z krajowych ośrodków naukowych oraz z dwóch ówczesnych zakładów elektrodowych w Nowym Sączu i Raciborzu zadecydowano o powstaniu Towarzystwa Grafitowego. Towarzystwo zostało zarejestrowane w 1989 r. w Nowym Sączu. Działało na postawie własnego statutu, stając się jednocześnie kontynuatorem i organizatorem cyklicznych konferencji krajowych poświęconych tematyce węgla i grafitu. Wcześniej organizowane były one naprzemiennie przez sądeckie i raciborskie zakłady elektrodowe. Od 2000 r. PTG jest pełnoprawnym członkiem European Carbon Association (ECA), do którego należą również Niemcy, Francja, Wielka Brytania i Hiszpania. W 2006 r. został zatwierdzony nowy statut, z wpisem zmieniającym nazwę organizacji na Polskie Towarzystwo Węglowe. Towarzystwo zorganizowało najbardziej prestiżową, światową konferencję CARBON 2012, która odbyła się w Krakowie.

  • Numer: 39 (1115)
  • Data wydania: 24.09.13