Poniedziałek, 29 lipca 2024

imieniny: Marty, Olafa, Beatrycze

RSS

Kącik ZUS

17.09.2013 00:00 red

Beata Kopczyńska, rzecznik prasowy O/ZUS w Rybniku

Jestem na urlopie wychowawczym, który kończy mi się 23 kwietnia 2015 r. Obecnie jestem w drugiej ciąży i w związku z problemami zdrowotnymi dostałam zwolnienie. Co zrobić, aby móc korzystać ze świadczenia chorobowego?

Magda z Rudnika

Zgodnie z obowiązującymi przepisami, zasiłek chorobowy nie przysługuje za okresy niezdolności do pracy przypadające w czasie urlopu wychowawczego. Zatem dopóki będzie Pani przebywać na urlopie wychowawczym – nie będzie Pani miała prawa do zasiłku chorobowego. Natomiast zasiłek macierzyński będzie Pani przysługiwał od dnia porodu. W przypadku, gdyby Pani przerwała jednak urlop wychowawczy, a wciąż była na zasiłku chorobowym, wówczas będzie Pani mogła skorzystać z tego świadczenia.



Zatrudniam w swojej firmie 8 osób i rozliczam za nie składki na ubezpieczenia społecznie. Dokumentację tę chciałem przekazywać w formie papierowej, ale w ZUS powiedziano mi, że wszelkie dokumenty muszę dostarczać w formie elektronicznej. Czy instytucja ta ma prawo zmusić mnie do takiego przekazywania dokumentacji, jeśli ja wolę papierowo?

Marek z Raciborza


Tylko płatnicy składek rozliczający składki za nie więcej niż pięć osób mogą przekazywać do ZUS dokumenty w formie papierowej. Pozostali obowiązkowo, zgodnie z przepisami,  muszą przesyłać je elektronicznie. Do tego celu służy program Płatnik. Przygotowana za jego pomocą przesyłka elektroniczna dokumentów ubezpieczeniowych przed wysłaniem do zakładu powinna zostać podpisana bezpiecznym podpisem elektronicznym osoby odpowiedzialnej za jej przekazanie. Firmy przekazujące e-dokumenty mogą je przesłać korzystając również z Platformy Usług Elektronicznych. Dzięki niej można m.in. rozliczać składki, korzystają z usług ePłatnika. Platforma ta daje wiele innych możliwości przydatnych płatnikowi składek w kontaktach z ZUS. Udostępnia elektroniczną skrzynkę podawczą, a przekazywane za jej pośrednictwem dokumenty zgłoszeniowe i rozliczeniowe mogą być podpisywane również przy użyciu bezpłatnego profilu zaufanego.



Nie jestem przekonana co do prawidłowości ustalenia podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne. Co mam zrobić, by otrzymać pisemną wykładnię przepisów w moim przypadku?

Właścicielka firmy z Raciborszczyzny


Przedsiębiorca będący płatnikiem składek, zainteresowany wydaniem pisemnej interpretacji przepisów ubezpieczeniowych, poniesie koszty w wysokości 40 zł i jest to niezmieniona wysokość, od dnia, kiedy ZUS zaczął wydawać pisemne interpretacje, czyli od 20 września 2008 r. Koszt 40 zł dotyczy wydania interpretacji tylko w jednej sprawie. Jeśli w jednym wniosku płatnik zwróci się o wykładnię przepisów dotyczących kilku stanów faktycznych, wówczas odpłatność będzie wyższa. Opłatę należy uregulować w ciągu 7 dni, licząc od dnia złożenia wniosku, na rachunek oddziału, do którego płatnik skierował wniosek. Na wydanie interpretacji ZUS ma 30 dni.


  • Numer: 38 (1114)
  • Data wydania: 17.09.13