Poniedziałek, 29 lipca 2024

imieniny: Marty, Olafa, Beatrycze

RSS

Kącik ZUS

06.08.2013 00:00 red

Beata Kopczyńska - rzecznik prasowy O/ZUS

Mam za sobą 29 lat pracy. Obecnie jestem bezrobotna, a do przejścia na emeryturę brakuje mi kilku lat. Jaki okres pracy brakuje mi do przejścia na emeryturę?

Janina z Rybnika


Kobiecie urodzonej po 31 grudnia 1948 roku prawo do emerytury przysługuje po osiągnięciu wieku wynoszącego docelowo 67 lat. Ustalenie uprawnień do emerytury jest uzależnione od wymiaru przebytych okresów składkowych i nieskładkowych. Ubezpieczona, legitymująca się ponad 29-letnim okresem pracy, uzyska prawo do emerytury, na swój wniosek, po osiągnięciu wymaganego wieku, nawet jeżeli przez te kilka lat brakujących do osiągnięcia wymaganego wieku emerytalnego nie będzie pracować. 


W 2004 r. prowadziłem jednoosobową firmę. Miałem zaległości w ZUS z tytułu nieopłaconych składek. ZUS wysłał mi wezwanie do zapłaty. Zrobiłem to, a potem okazało się, że po dwóch miesiącach weszła ustawa abolicyjna. Czy mogę ubiegać się o zwrot już zapłaconych składek w ramach ustawy abolicyjnej?

Grzegorz K.

Ustawa abolicyjna nie przewiduje możliwości umorzenia należności, które zostały zapłacone.


Mieszkam w Raciborzu i tu prowadzę działalność gospodarczą. Od sierpnia będę równocześnie zatrudniony u niemieckiego pracodawcy na postawie umowy o pracę, którą tam będę wykonywał. Czy będę musiał płacić składki w Polsce?

Czytelnik z Raciborza

Osoba, która normalnie wykonuje pracę najemną oraz pracę na własnych warunkach w różnych państwach członkowskich, podlega ustawodawstwu państwa członkowskiego, w którym wykonuje pracę najemną. Pan, jako wykonujący swoją pracę w Niemczech powinien podlegać ustawodawstwu niemieckiemu, ale zgodnie z przepisami jako osoba, która wykonuje pracę w dwóch państwach członkowskich musi Pan poinformować o tym fakcie ZUS, który ustalił dla Pana właściwe ustawodawstwo. W ZUS-ie złoży Pan pisemny wniosek i dołączy kopię umowy zawartej z pracodawcą słowackim. Zakład poinformuje Pana o ustalonym ustawodawstwie i jednocześnie kopię pisma wyśle do wyznaczonej instytucji w Niemczech.

Jeżeli za właściwe zostanie uznane ustawodawstwo niemieckie, to instytucja w Niemczech wyda poświadczenie na formularzu A1. Formularz ten, wydany na pisemny wniosek niemieckiego pracodawcy lub Pana będzie dokumentem stwierdzającym, że nie ma Pan obowiązku płacenia składek z tytułu prowadzenia działalności na terenie Polski.


Moja córka uległa wypadkowi komunikacyjnemu. Gdy została potrącona przez samochód miała skończone 19 lat. Pomimo długotrwałego leczenia i specjalistycznej opieki medycznej oraz rehabilitacji lekarze nie dają jej szans na powrót do pełnej sprawności. Wciąż nie może chodzić, a dodatkowo ma problemy neurologiczne. Lekarz stwierdził, że córka jest niezdolna do pracy. Czy w takiej sytuacji ma ona szansę na uzyskanie renty z ZUS? Dodam tylko, że wcześniej nigdzie nie pracowała.

Irena M.


Osoby młode, które z różnych powodów przed rozpoczęciem kariery zawodowej w trakcie kształcenia utraciły zdolność do zarobkowania, mogą liczyć na finansowaną z budżetu państwa, a wypłacaną przez ZUS, rentę socjalną. Kwestie związane z zasadami, trybem przyznawania oraz wypłatą tego świadczenia reguluje ustawa o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych. W myśl zapisów tej ustawy świadczenie przysługuje osobie pełnoletniej, posiadającej obywatelstwo polskie, zamieszkującej i przebywającej na terytorium Rzeczpospolitej Polskiej, a ponadto całkowicie niezdolnej do pracy z powodu naruszenia sprawności organizmu, które powstało: – przed ukończeniem 18. roku życia – w trakcie nauki w szkole lub w szkole wyższej – przed ukończeniem 25. roku życia – w trakcie studiów doktoranckich lub aspirantury naukowej. Ustawodawca nie określił, kiedy musi powstać całkowita niezdolność do pracy.

Prawo do renty socjalnej, jako świadczenie powiązane z istnieniem całkowitej niezdolności do pracy, może być przyznane na stałe lub na wskazany w orzeczeniu lekarza orzecznika bądź komisji lekarskiej okres.

Zakładając, że córka Czytelniczki w chwili nieszczęśliwego zdarzenia kształciła się, po spełnieniu wskazanych w ustawie warunków może nabyć prawo do renty socjalnej.


 

  • Numer: 32 (1108)
  • Data wydania: 06.08.13