Poniedziałek, 29 lipca 2024

imieniny: Marty, Olafa, Beatrycze

RSS

Zapomnijmy o słodkich truskawkach

11.06.2013 00:00 red

Pogoda w tym roku nie sprzyja udanym plonom truskawek i wczesnych odmian czereśni. O wpływ deszczowej pogody na uprawy zapytaliśmy specjalistę od rolnictwa – Henryka Panka.

Truskawki ze względu na nadmierne opady są porażone grzybami pleśniowymi i gniją. Przedłużający się brak słońca i zimna aura sprawiły, że zawierają zbyt mało cukru i są po prostu kwaśne. Wczesne odmiany czereśni ze względu na nadmiar wilgoci pękają i gniją. – Sam mam przy domu czereśnię, więc mogę obiektywnie stwierdzić, że owoce są niesmaczne, mdłe, pozbawione tego charakterystycznego dla wczesnych odmian bukietu smakowego. Według mojej oceny 50 procent zarówno truskawek jak i czereśni zostało zniszczonych przez nadmierne opady – mówi Henryk Panek, kierownik Biura Powiatowego Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa w Raciborzu.

Został również zahamowany proces wzrostu ziemniaków i roślin korzeniowych, m.in. marchwi, selerów, pietruszki oraz buraków. Na pewno w związku z tym plony będą nie tylko gorsze, ale i spóźnione. – Rośliny lubią gdy gleba jest przewiewna, a nie nadmiernie nasączona wodą. Nie tylko deszcze, ale i niskie temperatury nie sprzyjają plonom. Po przedłużającej się zimie, gdy wreszcie zrobiło się ciepło i wszystko zaczęło gwałtownie rosnąć, ostatnie wielodniowe opady, zimne dni i noce spowodowały, że wegetacja została zatrzymana – stwierdza Henryk Panek.

Hodowcy bydła będą mieli problem z wyżywieniem zwierząt. Trwa pora sianokosów, tymczasem siano nie schnie, leży w wodzie i gnije.

Na terenach pagórkowatych, szczególnie w rejonie Rudnika i Pietrowic Wielkich powstały osuwiska gleby. Jej wierzchnia cenna warstwa spływa do cieków wodnych, na domiar złego zamula rowy melioracyjne.

(e)

  • Numer: 24 (1100)
  • Data wydania: 11.06.13