Sobota, 15 czerwca 2024

imieniny: Jolanty, Wita, Wioli

RSS

Rzetelne partnerstwo

07.05.2013 00:00 red

W kwietniu w murach Gimnazjum Nr 3 w Raciborzu przebywała 20-osobowa grupa uczniów i dwóch nauczycieli z Gymnasium w Roth (Niemcy).

W tym czasie niemieccy goście mieli okazję poznać pracę partnerskiej szkoły, odwiedzić redakcję szkolnego czasopisma „Dyzio Gimnazjalista”, uczestniczyć w zajęciach wraz z polskimi uczniami, zwiedzić miasto oraz wziąć udział w wycieczce edukacyjnej do Muzeum Auschwitz w Oświęcimiu. Poza tym byli na Wawelu i Starówce w Krakowie, a także w Ojcowskim Parku Narodowym, na Jurze Krakowsko-Częstochowskiej oraz w Opawie. W tym ostatnim mieście, a także w samym Raciborzu, spotkali się na trójstronnych polsko-niemiecko-czeskich warsztatach edukacyjnych, wspólnie z uczniami Mendeloveho Gymnasium w Opawie.

Osobnym punktem programu była wizyta gości z Roth w Urzędzie Miasta Racibórz na spotkaniu z wiceprezydent Ludmiłą Nowacką. Niemieccy gimnazjaliści byli goszczeni w domach 20 polskich kolegów i koleżanek. Osobami odpowiedzialnymi za sprawną organizację wymiany młodzieży byli: dr Norbert Mika – dyrektor, Izabela Kubita – wicedyrektor, Magdalena Adamczyk, Ewa Kuźnik, a także Mirella Obłąg, Beata Kanclerz, Sylwia Żołneczko, Wioletta Szwed oraz Agnieszka Kowalczyk-Kudziarz (ze strony polskiej), a także: Winfried Wolf – dyrektor, Ralph Gieselmann i Franziska Ortner (ze strony niemieckiej). Całość przedsięwzięcia odbyła się w ramach wspólnego projektu pn. „Śląsk i Ziemia Krakowska w oczach młodzieży polskiej z Gimnazjum Nr 3 im. Augustyna Weltzla w Raciborzu oraz niemieckiej z Gymnasium w Roth”, dofinansowanego w kwocie 15 200 zł z fundacji Polsko-Niemiecka Współpraca Młodzieży (Jugendwerk) z siedzibą w Warszawie. Pobyt uczniów z Roth w Raciborzu wpisywał się w ponaddwudziestoletnią historię partnerstwa obydwu miast.

(G3)

  • Numer: 19 (1095)
  • Data wydania: 07.05.13