Poniedziałek, 29 lipca 2024

imieniny: Marty, Olafa, Beatrycze

RSS

Studenci III Wieku ćwiczą u kolegów z PWSZ

23.04.2013 00:00 red

Wpływ otyłości na wytrzymałość osób starszych oceniali pracownicy Instytutu Wychowania Fizycznego Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Raciborzu podczas czterodniowych badań przeprowadzanych w raciborskiej Akademii Fitness.

 

Pomysł takich badań jest rezultatem współpracy PWSZ z Uniwersytetem Warmińsko-Mazurskim w Olsztynie. W Raciborzu objęto nimi ok. 60 pań z Uniwersytetu Trzeciego Wieku i uczestniczek zajęć Akademii Fitness w wieku 60+. Najstarsza w grupie testowanych pań miała 81 lat.

Badania wytrzymałościowe mierzone testem Coopera, polegały na pokonaniu, w miarę indywidualnych możliwości, pewnego dystansu w ciągu 12 minut.

– Niektóre osoby podchodziły do testu asekuracyjnie, idąc wolniej, inne narzucały sobie na bieżni szybsze tempo chcąc sprawdzić, jaką odległość mogą pokonać – mówi dr Danuta Zwolińska z Instytutu Kultury Fizycznej PWSZ w Raciborzu. W efekcie mierzone tętno przed i po wysiłku pozwoliło ocenić, o ile niższe miały je osoby trenujące w stosunku do tych nietrenujących, które jednak przyszły, by sprawdzić swoje możliwości. W badaniach koncentrowano się również na masie ciała, ilości spalonych kalorii i wyniku testu, a więc dystansie jaki badana osoba przeszła w ciągu 12 minut. Naukowcy uwzględniali też schorzenia właściwe dla wieku, jak np.: nadciśnienie tętnicze, niewydolność krążenia, osteoporoza, problemy z tarczycą. Zbierano informacje o aktywności ruchowej, jej rodzajach oraz częstotliwości jej stosowania. Wyniki badań zaprezentowane zostaną na Międzynarodowej Konferencji „Adaptowana aktywność fizyczna”, która planowana jest we wrześniu w Olsztynie.

Uzupełnieniem badań były pomiary antropometryczne urządzeniem Tanita, które pozwalały na ocenę masy ciała, tkanki aktywnej, tkanki tłuszczowej, procentu tłuszczu oraz BMI, czyli wskaźnika proporcji wagowo-wzrostowej. Dr Danuta Nowosielska-Swadźba na podstawie obwodu pasa i bioder obliczała wskaźnik dystrybucji tłuszczu, a więc rozmieszczenie tkanki tłuszczowej.

– Badania pozwolą nam ocenić czy panie są aktywne fizycznie i czy aktywność, którą deklarują może mieć związek z zawartością tej tkanki tłuszczowej – wyjaśniła dr Danuta Nowosielska-Swadźba.

Nie przez przypadek raciborscy naukowcy wybrali Akademię Fitness prowadzoną przez Joannę i Marka Armatysów, którzy są zwolennikami takich akcji i chcą propagować aktywność ruchową u osób w różnym wieku.

Akademia Fitness i Instytut Kultury Fizycznej PWSZ w Raciborzu przymierzają się do podpisania umowy o współpracy. – Przygotowując publikacje będziemy mogli korzystać z tego ośrodka w celu wykonania badań również przez studentów, np. do napisania prac licencjackich – tłumaczy dr Danuta Zwolińska.

– Początkowo było trudno, ale wystarczyło się rozruszać i w sumie było świetnie. Kiedyś, ponieważ było to związane z moim zawodem, dużo chodziłam, dlatego również dziś nie jest to dla mnie żaden problem. Jestem już na emeryturze jednak ciągle się poruszam, żeby jak najwięcej chodzić, a nie siedzieć – mówi o doświadczeniach z bieżni uczestniczka badań, pani Zofia.

– Przecież fitness to nic strasznego, choć słowo bieżnia podziałało na niektórych stresująco. W ramach Uniwersytety Trzeciego Wieku też mamy formy ruchowe, jak jogę, czy taniec w kręgu, a dotacje z urzędu miasta działają motywująco na uczestników takich zajęć – mówi prezes Uniwersytetu Trzeciego Wieku w Raciborzu Czesława Kordyaczny.

(ewa)


Czas na majówkę

Polski Związek Emerytów, Rencistów i Inwalidów organizuje 6 i 7 maja dwudniową wycieczkę do Bochni i Krakowa. W jej programie przewidziane jest odwiedzenie domu rodzinnego bł. Jana Pawła II w Wadowicach, zwiedzanie wczesnobarokowego zamku obronnego w Nowym Wiśniczu oraz kopalni soli w Bochni. Następnego dnia wycieczkowicze pojadą do Krakowa gdzie zobaczą Wawel, zwiedzą Kościół Mariacki i przejdą się spacerkiem po krakowskim rynku.

Zarząd Rejonu PZERiI w Raciborzu zaprasza do udziału w wycieczce nie tylko swoich członków. Szczegółowe informacje można uzyskać w siedzibie związku przy ul. Staszica 27, we wtorek, środę i czwartek w godz. 9.00 – 12.00, tel. 32 415 25 55.

 

  • Numer: 17 (1093)
  • Data wydania: 23.04.13