Niedziela, 28 lipca 2024

imieniny: Aidy, Innocentego, Marceli

RSS

Ekoserwis: Fundusz pomoże zarybić rzeki

19.04.2011 00:00 red

Dotację do kwoty 101 tys. zł Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach przeznaczył dla bielskiego oddziału Polskiego Związku Wędkarskiego w celu podtrzymania populacji ryb w rzekach zaporowych w dorzeczu górnej Wisły, zwłaszcza na odcinakach rzeki Soły znajdujących się na terenie województwa śląskiego. 

Dzięki temu możliwy będzie zakup ponad 4 ton narybku różnych gatunków ryb łososiowatych, lipieni i reofilnych. Do wód otwartych na obszarze działania Okręgu Polskiego Związku Wędkarskiego w Bielsku – Białej, od marca do listopada, zostanie wpuszczonych m.in. ok. 32 tys. pstrągów potokowych, 478 tys. narybku lipienia, 150 tys. sandaczy i ponad 50 tys. narybku szczupaka.

Dotychczasowe badania ichtiologów oraz ekspertów z Instytutu Rybactwa Śródlądowego w Olsztynie potwierdzają trwające od dłuższego czasu niekorzystne zmiany w polskich ekosystemach wodnych. Dla odwrócenia tych niekorzystnych tendencji rybacy podejmują zabiegi gospodarcze pozwalające na zwiększenie zarybiania cennych gatunków ryb oraz ochronę stanowisk tarłowych niszczonych przez niekorzystne zjawiska atmosferyczne lub działalność człowieka. Systematyczne wprowadzanie do zbiorników dużej liczby ryb drapieżnych wpływa na zmniejszenie intensywności zakwitów i przyczynia się do zwolnienia tempa zaniku roślinności oraz poprawę stanu sanitarnego w zbiornikach. Budowa sztucznych tarlisk oraz dodatkowe zarybianie z kolei, umożliwia gospodarstwom rybackim zwiększanie populacjj pożądanych ryb oraz prowadzenie racjonalnej dla środowiska gospodarki.

Region bielski, na terenie którego płyną rzeki o charakterze wód krainy pstrąga i lipienia, posiadają naturalne warunki do bytowania populacji ryb łososiowatych i lipieni, które stanowią o równowadze biologicznej cieków. Stada tych ryb zostały naruszone poprzez zanieczyszczenia a także oddziaływanie wód powodziowych powodujących przesuniecie stąd w dół rzeki bez możliwości powrotu. Szczególnie niekorzystne w 2010 roku były gwałtowne wezbrania wód w maju, gdy rozpoczynał się okres tarła gatunków ryb reofilnych i drapieżnych, tak potrzebnych dla zachowania równowagi biologicznej w ekosystemach wodnych.W tej sytuacji środki WFOŚiGW pozwolą powstrzymać tegoroczne niekorzystne zmiany w strukturze gatunkowej oraz populacji ryb w rzekach i zbiornikach w dorzeczu górnej Wisły.

(eco)

  • Numer: 16 (987)
  • Data wydania: 19.04.11