Karciarze zebrali się w Lubomi

01.02.2011 00:00 red
30 stycznia w hali widowiskowo-sportowej w Lubomi odbyły się zawody Grand Prix Polski w skacie sportowym, pod patronatem Mirosława Lenka Prezydenta Raciborza.
Na starcie zawodów stanęło 540 zawodników z kilkudziesięciu klubów. W powiecie raciborskim jest sześć klubów skatowych: TKKF Skat Racibórz, KS Adam Adamowice, LKS Górki Śląskie, KS Zryw Kornowac, Emeryt Kobyla i Buk Rudy

Najlepszy okazał się Bogumił Pora z Jordana Kończyce, który wyprzedził Czesława Piekorza z Unii Bieruń. Na trzeciej pozycji zawody ukończył Henryk Polaczek z Silesii Tarnowskie Góry. Najlepszą 36 pozycję z powiatu raciborskiego uzyskał Dariusz Burda z KS Adam Adamowice.

Prezesem okręgu wodzisławsko-raciborskiego Śląsk Południe liczącym 248 zawodników zrzeszonych w 26 klubach jest Alojzy Huwer. – W Polsce skat jest popularny w czterech województwach: opolskim, śląskim, pomorskim i wielkopolskim. Jest to tradycyjna śląska niehazardowa gra, którą młodzi ludzie się nie interesują. Młodzież preferuje internet, gry komputerowe, dlatego nie garnie się do gry w skata. Takich zawodów Grand Prix jak dzisiaj mamy w Polsce 8 cykli. W okręgu organizujemy około 40 turniejów w skata – mówi Alojzy Huwer.

TKKF Skat Racibórz liczy ośmiu zawodników, prezesem jest Józef Armatys, który w 2010 zdobył mistrzostwo Polski. – Naszymi największymi osiągnięciami w skacie jest obecność w II lidze skata, w której jesteśmy po raz drugi w ciągu sześciu lat – kontynuuje prezes. W Polsce jest zrzeszonych 1650 zawodników, w I, II i III lidze bierze udział 240 klubów z ośmiu okręgów. – Tytuł mistrza Polski zdobyłem w turnieju finałowym rozgrywanym w Siemianowicach Śląskich, w którym startowało 120 zawodników. Z około 600 zawodników 90 najlepszych wyłonionych w zawodach Grand Prix ma prawo startu w mistrzostwach Polski. Nasi klubowi zawodnicy startują także w mistrzostwach świata i Europy. Rok temu w mistrzostwach świata RPA uplasowałem się na 34 miejscu. Zawody Grand Prix chociaż pod patronatem Mirosława Lenka Prezydenta Raciborza, rozegraliśmy w Lubomi, ponieważ Hala OSiR była w tym terminie zajęta – dodaje Józef Armatys.

Organizatorem zawodów był Józef Armatys, a sędziami: Łucjan Cebula, Alojzy Huwer, Stanisław Kucharski i Werner Mandera.