Niedziela, 28 lipca 2024

imieniny: Aidy, Innocentego, Marceli

RSS

Prawnik radzi

24.08.2010 00:00 red
Masz wątpliwości, szukasz pomocy? Napisz na porady@nowiny.pl Michał jarmundowicz - Adwokat z Kancelarii Radcy Prawnego Michał Mocko i Partnerzy z Orzesza.
Siostra nie chce mnie podłączyć
 
Mieszkam z siostrą w jednym domu wielorodzinnym – mam służebność mieszkania, wszystko mamy osobno oprócz kotłowni. Siostra w marcu odcięła moje rury od c.o. i zamknęła kotłownię. Spytałem czy podłączy ogrzewanie – odparła że nie ma takiego zamiaru. Z jaki powództwem mogę wystąpić i czy mogę domagać się zwrotu kosztów ogrzewania gazowego za poprzedni sezon grzewcz, a co z następnym?
Marcin
***
 
Na wstępie należy przytoczyć treść art. 302 § 1.  Kodeksu cywilnego, który mówi, że mający służebność mieszkania może korzystać z pomieszczeń i urządzeń przeznaczonych do wspólnego użytku mieszkańców budynku.
 
Mający służebność mieszkania może również korzystać z pomieszczeń i urządzeń przeznaczonych do wspólnego użytku mieszkańców budynku. Przepis ten znajdzie praktycznie zastosowanie do służebności mieszkania ustanowionej w budynku wielomieszkaniowym – tak jak w Pana przypadku. Uprawnia on podmiot, któremu przysługuje służebność mieszkania, do korzystania ze wspólnych urządzeń i pomieszczeń w budynku (strychów, piwnic, pralni, suszarni, itp.). W sytuacji tak jak Pan opisuje uniemożliwiania korzystania ze wspólnej kotłowni, będą tu miały odpowiednie zastosowanie przepisy, dotyczące ochrony posiadania. Posiadacz służebności może więc wystąpić z odpowiednim roszczeniem posesoryjnym. Może Pan wystąpić z roszczeniem o przywrócenie poprzedniego stanu posiadania służebności (tj. ponownego podłączenia instalacji grzewczej) i o zaniechanie naruszeń (art. 344 § 1 k.c.). W mojej ocenie może Pan się domagać zwrotu kosztów ogrzewania za poprzedni sezon grzewczy wykazując, że poniósł Pan wyższe koszty ogrzewając pomieszczenia gazem.
  • Numer: 34 (953)
  • Data wydania: 24.08.10