Niedziela, 28 lipca 2024

imieniny: Aidy, Innocentego, Marceli

RSS

Sypnęło nagrodami

15.06.2010 00:00 red
Raciborskie szkoły w czołówce konkursów ekologicznych.
10 tys. zł trafiło m.in. do Szkoły Podstawowej nr 1 na Ostrogu. Placówka znalazła się w gronie laureatów konkursu „ EkoAktywni 2010”, którą zorganizował Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach.
 
– To ogromny sukces. Łącznie wręczono 38 nagród, ale tylko siedem placówek z województwa śląskiego otrzymało najwyższe wyróżnienia – mówi Sylwia Surma, nauczcielka w SP nr 1.
 
Szkoła zapracowała na taki sukces. Od lat bowiem realizuje liczne przedsięwzięcia z zakresu ochrony środowiska. Jedynka może pochwalić się certyfikatem ISO 14001 – Zarządzania Środowiskowego w Gminie Racibórz. Do realizacji założeń gminnej polityki środowiskowej miasta, wdrażanej od 2000 r., włączona jest cała społeczność: uczniowie, nauczyciele, wychowawcy, rodzice oraz pracownicy administracji, obsługi i kuchni.
 
Lista działań jest długa
 
W szkole od wielu lat jest prowadzona segregacja i zbiórka surowców wtórnych. W każdej klasie znajdują się kosze do segregacji: szkła, odpadów organicznych, makulatury i plastiku, oznaczone odpowiednimi kolorami i symbolami. Odbywa się zbiórka surowców wtórnych wśród społeczności lokalnej. Dzięki akcji informacyjnej prowadzonej za pomocą gazetek, plakatów, strony interenetowej czy ulotek każdy wie, w jaki sposób można je dostarczyć do szkoły. Dodatkowo poszczególne klasy rejestrują i monitorują ilość zbieranych surowców wtórnych.
 
W szkole prowadzona jest szeroko rozumiana edukacja ekologiczna, która obejmuje zarówno uczniów jak i mieszkańców dzielnicy. Rokrocznie uczniowie biorą udział w obchodach Dnia Ziemi czy akcji Sprzątanie Świata. Od dziewięciu już lat „jedynka” pozyskuje grant „Fundacji Silesia” na akcję ”Posadź swoje drzewko”.
 
– Od tego czasu posadziliśmy ponad tysiąc sadzonek krzewów, drzew, roślin ozdobnych wokół szkoły. Stworzyliśmy „Szkolne Arboretum”, gdzie znajdują się ciekawe, opisane tabliczkami okazy – opowiada Sylwia Surma.
 
Sami zdobywają pieniądze
 
To nie jedyne środki grantowe na działalność ekologiczną . W 2007 r. SP nr 1 została laureatem ogólnopolskiego konkursu grantowego Fundacji Nasza Ziemia. Projekt nosił tytuł „Segregując surowce – ratujesz kasztanowce” i miał na celu ochronę ginących kasztanowców z terenu Raciborza. W ramach projektu przeprowadzono miejski happening na temat ochrony i leczenia chorych kasztanowców, nawiązano współpracę z Wydziałem Ochrony Środowiska i Rolnictwa przy Urzędzie Miasta w Raciborzu i objęto leczeniem 13 raciborskich kasztanowców. Kolejne pieniądze szkoła pozyskała w 2009 r. na projekt „Żyj, poznawaj, rozwijaj się” i „Jestem Eko-jestem trendy”. – Założeniem projektu było propagowanie ekologicznego i zdrowego stylu życia: kształtowanie postaw proekologicznych poprzez udział w działaniach na rzecz środowiska, rozbudzanie radości i podziwu dla piękna i różnorodności świata, obudzenie w uczniach potrzeby kontaktu z naturą – mówi Sylwia Surma.
 
Nagrody nie tylko dla „jedynki”
 
To tylko niektóre z wielu działań proekologicznych podejmowanych przez szkołę. Przedsięwzięcia z tego zakresu zyskały także uznanie na szczeblu wojewódzkim w konkursie „Programu ekozespołów i ekoreporterów” w mijającym roku szkolnym, który organizował rybnicki Regionalny Ośrodek Doskonalenia Nauczycieli i Informacji Pedagogicznej „WOM”. Konkurs wsparł finansowo WFOŚiGW w Katowicach. Wśród laureatów tegorocznej edycji ekozespołów znalazła się, podobnie jak w ubiegłym roku, także raciborska SP nr 3.
 
oprac. jsp
  • Numer: 24 (944)
  • Data wydania: 15.06.10