Niedziela, 28 lipca 2024

imieniny: Aidy, Innocentego, Marceli

RSS

Asia prawie na podium

15.06.2010 00:00 e.Ż
Joanna Kostka z Turza zajęła czwarte miejsce w X Wojewódzkim Konkursie Wiedzy o Ziemi Śląskiej.
Konkurs pod hasłem „Moja Ty ziemio rodzima” odbywał się w maju w rybnickiej SP 18. Joanna Kostka i Edyta Makulik, uczennice Społecznej Szkoły Podstawowej w Budziskach, wzięły w nim udział po raz pierwszy. Ich opiekunem był Andrzej Pawłowski. – Poziom był wysoki. Pytania dotyczyły m.in. dowódców powstań śląskich, trzeba było rozpoznać pomnik powstańców śląskich, podać nawzisko pierwszego wojewody, rozpoznać pieśni śląskie czy odgadnąć o jakie filmy Kutza chodzi – wylicza nauczyciel. Dodaje, że najmniej trudności sprawiły uczennicom zagadnienia związane z gwarą, którą świetnie znają. Test miał formę rysunków i rebusów rysowanych przez artystkę ludową, która od dziesięciu lat wspiera konkurs. Joasia Kostka zajęła trzecie miejsce ex aequo, po dogrywce była czwarta. – Podczas konkursu dzieci miały okazję dowiedzieć się wielu ciekawych rzeczy o Śląsku. Trzeba było „wyłapać” najistotniejsze elementy dotyczące kultury, sztuki i zabytków śląskich. Nie zabrakło też opowieści o „utopkach”. Dowiedziałem się np., że te żyją w stawie w Dziergowicach – śmieje się Andrzej Pawłowski.
 
(e.Ż)
  • Numer: 24 (944)
  • Data wydania: 15.06.10