Niedziela, 28 lipca 2024

imieniny: Aidy, Innocentego, Marceli

RSS

Dużo plusów i minus ze Zbiornikiem

01.06.2010 00:00 ma.w
Prezydent Raciborza Mirosław Lenk na sesji rady miasta podsumował straty powodziowe.
Najbardziej ucierpiały drogi, na ich naprawę potrzeba 3,5 mln zł. – Dziękuję radnym, że nie zawracali nam głowy w trudnym okresie – zwrócił się do zebranych w sali kolumnowej.
 
Wstępne wnioski prezydenta Lenka to „na plus”: polder Buków (obiekt strategiczny dla Raciborza), stabilne wały, na których nie doszło do przecieków (jedynie na ulicy Śląskiej niedaleko basenu SMS podmywało wał od wewnątrz, ale szybko wylano w tym miejscu 4,5 kubika betonu). Mirosław Lenk pochwalił mieszkańców zagrożonych powodzią dzielnic za właściwą reakcję. – Jeszcze przed ostrzeżeniami wiedzieli co mają robić, tak samo jak zakłady pracy – powiedział.
 
Za główny minus Lenk uznał brak Zbiornika Racibórz. – Gdyby był to byśmy spali w domu, starczyłby pan Mrugała na dyżurze – zauważył prezydent. Oznajmił, że śmieje się gdy słyszy: Czesi spuszczają wodę ze zbiorników. – Przecież każdy to widzi w internecie, ile płynie wody. Wystarczy wziąć kalkulator i wyliczy się ile i kiedy przepłynie – poradził prezydent. Według niego powinna być jedna taka strona internetowa dla całej Odry, a druga dla Wisły.
 
– Dziękuję naszym radnym, że nie zawracali głowy. Pan przewodniczący (Tadeusz Wojnar) nigdy nie chce nas opuścić – mówił Mirosław Lenk na sesji. Uspokoił samorządowców, że „jakby byli potrzebni, na pewno by po nich dzwonili z urzędu”.
 
Oto główne straty powodziowe Raciborza, jak powiedział prezydent Lenk „minimalne w porównaniu do tego co spotkało miasto w 1997 roku”:
– ponad 22 km zniszczonych dróg (wyceniono na 3,5 mln zł) – głównie transportu rolniczego i dojazdowe do pól
– kładka w Parku Zamkowym i most „nieboczowski” (reperacje wynioską ok. 100 tys. zł)
– 16 obiektów użyteczności publicznej, w tym zalany wodą z kanalizacji deszczowej stadion OSiR (2,3 mln zł)
– zniszczenia w sieci kanalizacyjnej (738 tys. zł)
– rowy (280 tys. zł)
– zalanych zostało ponad 1201 ha pól uprawnych
– 33 firmy zgłosiły straty na łączną kwotę ponad 15,8 mln zł (m.in. 2 dni przestoju w Rafako, Carbonie itd.)
– 55 zalanych budynków
 
(ma.w)
  • Numer: 22 (942)
  • Data wydania: 01.06.10