Niedziela, 28 lipca 2024

imieniny: Aidy, Innocentego, Marceli

RSS

Inspekcja małej architektury

18.05.2010 00:00 woj
Od 2007 roku Inspektor Nadzoru Budowlanego jest zobowiązany do systematycznej kontroli publicznych placów zabaw.
W powiecie raciborskim jest około 160 placów zabaw. Co roku przynajmniej raz są one kontrolowane przez PINB w Raciborzu. Dlaczego niektóre elementy stoją od 20 lat na swoim miejscu, a inne są wymieniane na nowe? 
 
Metalowe druty, z których zespawane są huśtawki czy kanciaste betonowe murki piaskownic straszą na niejednym z placów zabaw. Placów zabaw, które od 3 lat są zaklasyfikowane przez prawo budowlane jako obiekty małej architektury. – Jesteśmy ustawowo zobowiązani do corocznej kontroli tych obiektów. Sprawdzamy wszystkie place zabaw. Zarówno te, które są własnością miasta jak również należące do wspólnot mieszkaniowych czy szkół i przedszkoli. Kontrola obejmuje cały powiat, czyli około 160 ogólnodostępnych placów zabaw – wyjaśnia Gabriel Kuczera, Powiatowy Inspektor Nadzoru Budowlanego w Raciborzu.
 
Podczas kontroli inspektor skupia się przede wszystkim na stanie technicznym elementów. Nie jest brana pod uwagę estetyka. – Sprawdzamy zakotwiczenie elementów w gruncie, korozję i połączenia części. W przypadkach jakiś nieprawidłowości sporządzamy raport. Takie pismo, w którym wymieniamy wady obiektu, wysyłamy do jego zarządcy. Zwykle nie czekamy długo na odpowiedź z zapewnieniem o naprawie – mówi Gabriel Kuczera. Z danych inspektoratu wynika, że duże firmy zarządzające podchodzą sumiennie do tematu. Jeśli są problemy to z małymi wspólnotami, które np. nie dysponują funduszem remontowym.
 
Dzisiejsze podwórka wyposażane są w zabawki, które muszą być dopuszczone do użycia ze względu na ich bezpieczeństwo. Regulują to przepisy o małej architekturze. – Istnieją normy dotyczące wykonania tych elementów, chodzi o wykorzystanie bezpiecznych materiałów, np. drewna. Użycie elementów stalowych jest ograniczone do minimum. Stosuje się je głównie przy usztywnieniu i połączeniach – wyjaśnia  raciborski inspektor.
 
Stare place zabaw, na których czuć oddech chmury znad Czarnobyla, dopóki spełniają wymagania techniczne i bezpieczeństwa, dopóty nie ma obowiązku ich remontu czy wymiany. – Nasza instytucja nie ma mocy nakazu remontu placów zabaw. Jeśli kontrola nie wykaże zagrożenia dla zdrowia i życia, takie obiekty mogą dalej funkcjonować – tłumaczy Gabriel Kuczera.
 
(woj)
 
***
 
Przy budowie nowego placu zabaw należy ten zamiar zgłosić w miejskim wydziale architektury. Dotyczy to  budowy w przestrzeni publicznej. Nie wymaga się przy takim przedsięwzięciu pozwolenia na budowę.
 
***
 
Raciborski inspektorat budowlany przyjmuje i sprawdza wszystkie zgłoszenia, z których wynika, że jakiś obiekt podlegający prawu budowlanmu stwarza zagrożenie dla zdrowia i życia. PINB w Raciborzu mieści się przy ul. Klasztornej 6, telefon: 32 419 04 66.
  • Numer: 20 (940)
  • Data wydania: 18.05.10