Niedziela, 28 lipca 2024

imieniny: Aidy, Innocentego, Marceli

RSS

Nasi mają pierwszeństwo

04.05.2010 00:00 e.Ż
Stacja Opieki Caritas w Krzanowicach ma problem z gabinetem rehabilitacji. Powód? Zbyt mały kontrakt z NFZ.
O działalności stacji opowiadała na ostatniej sesji Rady Miejskiej Katarzyna Kerner, kierownik placówki. Radni zapoznali się też ze sprawozdaniem za miniony rok. Stacja ma podpisaną umowę z NFZ na usługi opieki długoterminowej pielęgniarskiej oraz na zabiegi rehabilitacyjne. Niestety, jak przyznała kierowniczka, kontrakt to kropla w morzu potrzeb. – Mamy problem z gabinetem rehabilitacyjnym. Mamy dużo więcej pacjentów niż możemy przyjąć. Dzwonią do nas ludzie z Raciborza i okolic, bo dowiedzieli się, że w Krzanowicach jest prowadzona rehabilitacja. Ostatnio zadzwonił pan i zwyzywał nas: „wy wsioki chodzicie do Raciborza do lekarzy, a u was nie chcecie nikogo przyjąć”. Niestety, mamy kontrakt tylko na 1800 punktów miesięcznie i pierwszeństwo mają pacjenci z naszej gminy – wyjaśniła Katarzyna Kerner. Dodała, że stacja nie jest w stanie przyjąć więcej pacjentów. Radny Herbert Czogała zauważył, że z usług placówki korzystają mieszkańcy Samborowic i Lekartowa. – Tłumaczą się, że do nas należą, mają skierowanie z ośrodka zdrowia – przyznała Kerner.
 
Kierowniczce przyznał rację Henryk Tumulka, przewodniczący rady. – Nie mamy obowiązku przyjmować ludzi z całego powiatu. Każda gmina może otworzyć Caritas, ale wiadomo, że to wiąże się z kosztami – stwierdził. Radna Kornelia Pawliczek-Błońska chwaliła dobrą organizację pracy w krzanowickiej stacji. Pozytywnie wypowiedział się również radny Czogała. – Kiedy wymagałem rehabilitacji po leczeniu czekałem 2-3 dni. Gdzie indziej czeka się pół roku. A przecież to się powinno rozpocząć od razu, po pół roku to już nawet nie ma sensu – dziwił się Herbert Czogała.
 
Stacja Opieki Caritas w Krzanowicach
Miesięcznie obsługuje około 140 pacjentów. W 2009 r. wykonano 8297 wizyt domowych, 3 tys. 220 zastrzyków, 300 kroplówek, 2 tys. 900 opatrunków oraz 15000 innych zabiegów (pomiar ciśnienia, poziomu cukru, lewatywy, bańki, edukacja zdrowotna i inne). W gabinecie rehabilitacyjnym obsłużono 324 pacjentów, wykonano 8 tys. 310 zabiegów fizjoterapeutycznych.
 
(e.Ż)
  • Numer: 18 (938)
  • Data wydania: 04.05.10