Niedziela, 28 lipca 2024

imieniny: Aidy, Innocentego, Marceli

RSS

Tu nie chodzi o pieniądze

04.05.2010 00:00 woj
Budynek Feliksa Mayera przy ul. Drzymały zdobył trzecie miejsce w konkursie Urzędu Miasta na „Najlepszą Elewację Roku 2009”.
– Absolutnie nie wiedziałem o konkursie. Znajomi mi powiedzieli i zgłosiłem się w ostatniej chwili – mówi Feliks Mayer.
 
Remont domu trwał około 10 lat. Właściciel własnym sumptem poprawiał jego stan. – Wszystko tu wymagało remontu. Kiedyś przez miasto jeździły TIR-y i wszystko się tu trzęsło. Musieliśmy założyć nawet ankry – wyjaśniał Mayer. Ostatnim etapem było odnowienie elewacji. – Przy remoncie elewacji musiałem zachować starą kolorystykę. Korzystałem nawet z dawnego projektu. Najwięcej zabawy było ze sztukaterią i gzymsami. Część odpadła dawno temu. Musieliśmy na podstawie pozostałych fragmentów odtworzyć resztę – mówi właściciel kamienicy.
 
Ciekawostką jest historia z 1971 roku, gdy budynkiem zarządzał MZB. Ówcześni architekci, gustujący w stylu kwadratury i szarości wpadli na pomysł, aby skuć wszystkie ozdoby z domu Mayera i położyć tynk drapany. Po interwencji u bardziej kompetentnych osób, Mayer uchronił dom od dewastacji.
 
– Konkurs to dobra idea, i nie chodzi tutaj o pieniądze. Nagrody nie są aż tak duże, remont jest o wiele droższy. Widać jednak, że ludzie myślą o tym w kategoriach prestiżu. Myślę, że innych to może tylko zachęcić – dodaje.
 
(woj)
  • Numer: 18 (938)
  • Data wydania: 04.05.10