Niedziela, 28 lipca 2024

imieniny: Aidy, Innocentego, Marceli

RSS

To będzie szczególna wizytówka miasta

06.04.2010 00:00 j.sp
Jeszcze w tym roku rozpocznie się rewitalizacja Parku Zamkowego w Raciborzu.
Prace związane z przywróceniem blasku parkowi będą miały szeroki zakres i potrwają do 2012 roku. Obejmą m.in. pielęgnację drzewostanu.
 
Obecnie bowiem większość drzew jest zainfekowana chorobami wywołanymi przez:  czyrnia dębowego, gruzełka cynobrowego, szrotówka kasztanowcowiaczka czy jemiołę, co jest skutkiem powodzi z 1997 roku. Co gorsze  groźne choroby przenoszą się także na okazy zdrowe. Zagrożone są przez to pomniki  przyrody, m.in. dąb błotny, którego obwód pnia liczy 311 cm, wysokość i rozpiętość korony 8 m.
 
– Po analizie  wybrano także kolejne okazy do zgłoszenia jako drzewa pomnikowe. Przy wyborze brano pod uwagę obwód pnia na wysokości 130 cm, wiek , wysokość i rozpiętość korony, walory historyczne, stan zdrowotny. Ponadto zaproponowano objąć ochroną, jako pomnik przyrody historyczną aleję parkową, w skład której wchodzą 22 dęby czerwone oraz 9 oraz dębów szypułkowych – mówi Anita Tyszkiewicz Zimałka, rzeczniczka w raciborskim magistracie.
 
W planach jest także odtworzenie lub adaptacja funkcjonujących na terenie parku alei: kasztanowej, dębowej, lipowo – kasztanowej czy lipowej.
 
Odsłonią to co niewidoczne
 
Prace pielęgnacyjne drzewostanu pozwolą także na odsłonięcie najatrakcyjniejszych fragmentów historycznej panoramy Raciborza. Na razie jest to niemożliwe, bo obiekty zabytkowe zasłaniają póki co zwarto posadzone drzewa nad brzegiem Odry. 
 
Projekt rewitalizacji zakłada również przywrócenie dawnej kompozycji parku z podziałem na przestrzenne wnętrza krajobrazowe. Wydzielono ich w sumie siedem. Ciekawie zapowiada się próba odtworzenia pierwszego, które znajduje się przy kompleksie zamkowym. Wygląd miejsca ma nawiązywać do zdjęć z przełomu XIX i XX w, z restauracją zamkową i ogrodem letnim.
 
Inne wnętrza krajobrazowe zyskają nowy wygląd dzięki nasadzeniom kwitnących krzewów, kwiatów czy drzew.  Sporo zmian czeka także teren przy przy pomniku Powstańców Śląskich.
 
Zaplanowane prace pozwolą odsłonić plac od strony rzeki. – Za zgodą Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków w Katowicach przeznaczono do wycinki 14 drzew za pomnikiem. W miejsce wyciętego szpaleru będą nasadzenia żywopłotowe, a także rabaty mrozoodporne i róży okrywkowej. Uzupełni się nasadzenia jaśminowca wonnego i posadzi reprezentacyjną roślinność okrywową – dodaje rzeczniczka.
 
Milionowa inwestycja
 
Rewitalizacja obejmie także infrastrukturę parku. Powstaną nowe aleje, ławeczki do odpoczynku, stylowe latarnie.
 
Całość inwestycji oszacowano na ponad 1 mln. 880 tys. zł. Przedsięwzięcie będzie finansowane z budżetu mista i z pożyczki z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach, która wyniosła ponad 933 tys.zł. Pierwsze prace powinny się rozpocząć w połowie roku.
 
Park znajduje się w północno – wschodniej części miasta nad Odrą, w regionie Bramy Morawskiej i Korytarza Ekologicznego Górnego Koryta Odry, a więc na trasie wielu szlaków turystycznych pieszych, rowerowych i samochodowych. Część Parku Zamkowego w Raciborzu jest prawnie chroniona przez wpis do rejestru zabytków nieruchomych. Wchodzi on w skład zespołu, który obejmuje: zamek z przełomu XIIIi XIV w., kaplicę z 1290 r., budynek bramy z XII i XIV w. oraz pozostałości murów obronnych od strony zachodniej oraz park. Cały obszar parku można podzielić na 3 części:  ochrony konserwatorskiej „A” – od Mostu Zamkowego do wysokości lodowiska, strefę ingerencji konserwatorskiej „B” – od wysokości lodowiska do Pomnika Powstańców Śląskich oraz strefę C nie objętą ochroną konserwatorską – od Pomnika Powstańców Śląskich do północnej  granicy projektu. Prace w strefie A i B zostaną sfinansowane z pieniędzy z WFOŚiGW w Katowicach. Rewitalizację z strefie C pokryje miasto.
 
(j.sp)
  • Numer: 14 (934)
  • Data wydania: 06.04.10