Niedziela, 28 lipca 2024

imieniny: Aidy, Innocentego, Marceli

RSS

Naciągali na raciborski szpital?

16.03.2010 00:00 acz
Po naszej interwencji, dyrekcja Szpitala Rejonowego w Raciborzu zerwała umowę z firmą Alfa Med.
Nikt nie wie do ilu podmiotów sosnowiecka firma medyczna Alfa Med wysłała fakturę z zawyżonymi cenami sprzętu medycznego oraz ile pieniędzy wpłynęło z tego tytułu na jej konto. W sprawie nie byłoby nic szczególnego, gdyby na fakturach jako odbiorca nie figurował Szpital Rejonowy im. dr. Józefa Rostka w Raciborzu.
 
Z końcem lutego przedsiębiorcy w całym regionie zaczęli otrzymywać faktury pro forma z logiem Alfa Med. Jedną z nich była pani Aleksandra (nazwisko do wiadomości redakcji), która prowadzi w Żorach firmę budowlaną. – Otrzymałam fakturę do siedziby biura. Początkowo nie wiedziałam o co chodzi. Wkrótce na moim biurku rozległ się dzwonek telefonu. Miła pani po drugiej stronie poinformowała mnie, że właśnie mam okazję pomóc szpitalowi w Raciborzu – mówi szefowa firmy. Na fakturze przesłanej do Żor, sprzedający proponuje opłacenie za fartuch chirurgiczny, kompresy i czepki chirurgiczne. Za całość zamówienia chce 107 zł i 19 groszy brutto. – Sprawdziłam ile w rzeczywistości kosztuje taki sprzęt. Okazało się, że ceny są mocno zawyżone – mówi kobieta. Sprawdziliśmy i rzeczywiście, za fartuch chirurgiczny jałowy w rozmiarze „M” Alfa Med chce 12 zł i 7 groszy podczas gdy w normalnym sklepie i Internecie można go kupić już za 7 zł. Również czepki chirurgiczne na fakturze Alfa Med kosztują niemal cztery razy więcej niż w sklepie. Jak się dowiedzieliśmy, wielu przedsiębiorców widząc możliwość pomocy szpitalowi przelewało pieniądze. Ustaliliśmy, że Alfa Med działa w ten sposób od lat. Początkowo wysyłała do przedsiębiorców faktury na kwoty rzędu 500 zł, z czasem jednak okazało się, że firmy chętniej przelewają mniejsze kwoty. Skąd prawo do używania w prywatnym biznesie nazwy szpitala? Zapytaliśmy o to w starostwie, któremu podlega raciborski szpital. – Nie prowadzimy współpracy z wyżej wymienioną firmą – zapewnia Hanna Heda ze starostwa. Okazuje się, że raciborski szpital taką współpracę prowadzi. – Rzeczywiście, mamy taką umowę. Nie pamiętam szczegółów. Mamy sporo takich umów – mówił nam w ubiegłym tygodniu Ryszard Rudnik, dyrektor raciborskiego szpitala. Umowa podpisana przez dyrektora z firmą z Sosnowca była prosta. Alfa Med otrzymuje ze strony dyrekcji upoważnienie, że może szukać sponsorów, powołując się na szpital a w zamian daje darowizny dla przyszpitalnej apteki. Po naszym telefonie dyrekcja cofnęła jednak upoważnienie dla Alfa Med. – Działalność tej firmy budzi wątpliwości i nie chcę aby rzucała cień na naszą placówkę. Sprzęt przekazany przez Alfa Med nie był znacznej wartości. Uzbierało się tego kilka tysięcy złotych. W naszej sytuacji korzystamy z każdej formy pomocy. Pomaga nam wiele firm. Największe są darowizny są ze strony firm farmaceutycznych – mówi Rudnik. Dyrektor równocześnie przyznaje, że nie ma możliwości zweryfikowania ile pieniędzy przelanych dla szpitala zostało na koncie firmy i czy pomoc nie jest jedynie ułamkiem całej kwoty. Chcieliśmy o to zapytać Annę Jurasz z Alfa Med, nie chciała jednak komentować całej sprawy. Firma z Sosnowca zbierała pieniądze dla szpitali z całej Polski. W ostatnim okresie coraz więcej szpitali rezygnuje ze współpracy z Alfa Med.
 
Adrian Czarnota
  • Numer: 11 (935)
  • Data wydania: 16.03.10