Niedziela, 28 lipca 2024

imieniny: Aidy, Innocentego, Marceli

RSS

Młodzi samuraje

02.03.2010 00:00 WiZ
Dzieci poznawały podstawy japońskiej kaligrafii oraz tajniki karate, aikido i ken-jutsu.
Od 15 do 26 lutego w Szkole Podstawowej nr 15 raciborski ośrodek Aikido zorganizował bezpłatne zajęcia sztuki walk dla dzieci i młodzieży. Podstaw japońskiej kaligrafii oraz tajników karate, aikido i ken-jutsu uczyli Jacek Ostrowski (3 dan Aikido; 3 dan Jujutsu) oraz sensei Grzegorz Wachowski (2 dan karate kyokushinkai). Organizator, na czas zimowych ferii, przygotował również spotkanie ze światowej klasy mistrzem aikido – sensei Edwardem Petkovem Germanowem (5 dan aikido aikikai).
 
Shodo – czyli pisanie
 
– Podczas pisania wyciszamy własne wnętrze i skupiamy się na wykonywanym ruchu pędzla, który symbolizuje sztuki walki i techniki aikido. Dzieci są bardzo pobudzone, głośne i ruchliwe, a kaligrafie japońskie pomagają im się wyciszyć i skupić podczas rysowania – opowiada Jacek Ostrowski. – Ważne, że dzieci chcą podczas ferii przychodzić na zajęcia i uczyć się rywalizacji sportowej, poznają także smak porażki i zwycięstwa. Zabawa z dziećmi, nauka prostych technik walk, elementów gimnastyki, japońskich zwrotów grzecznościowych i liczebników japońskich, stosowanych w trakcie treningu to świetne zajęcia rozwijające – dodaje prowadzący.
 
Japońska szermierka
 
Zajęcia z z ken-jutsu prowadził Krzysztof Jankowiak, który pełni funkcję dyrektora światowej organizacji bu-jutsu-kai. Ken-jutsu można nazwać tradycyjną japońską szermierką. Ken po japońsku oznacza miecz, jutsu – techniki. W tej dyscyplinie nie organizuje się zawodów. Celem jest praca nad samym sobą, rozwój, harmonia własnego wnętrza, rozwijanie ruchowe.
 
– Można by pomyśleć, że w ken-jutsu uczymy technik władania mieczem. W tych ćwiczeniach ważna jest droga, którą dochodzimy do perfekcji, a nie sam cel, którym jest technika władania mieczem. Przez te ćwiczenia uczymy się koncentracji, samodoskonalenia, dokładności, dobrej postawy, odpowiedzialności, dyscypliny, poszanowania do życia ludzkiego – podsumowuje Krzysztof Jankowiak.
 
Staż z certyfikatem
 
Organizator na czas zimowych ferii przygotował również spotkanie ze światowej klasy mistrzem aikido, jakim jest sensei Edward Petkov Germanow. Wizyta mistrza związana była również z międzynarodowym stażem, który poprowadził w Raciborzu dla adeptów aikido. Zdawali oni przed nim egzaminy na wyższe stopnie uczniowskie. W stażu wzięli udział posiadacze stopni mistrzowskich z kraju i zagranicy, którzy pomogli w zrozumieniu drogi aikido. Staż zakończył się wręczeniem certyfikatów, potwierdzających udział w międzynarodowym stażu.
 
Uroczyste podsumowanie
 
23 lutego w SP15 raciborski ośrodek Aikido podsumował prowadzone podczas ferii zajęcia. Klub, który ma w szkole swą siedzibę, przygotował dla zaproszonych gości pokaz umiejętności jego członków. Elementy technik samoobrony prezentowali bardziej doświadczeni zawodnicy. Ich poczynania obserwował prezydent Raciborza Mirosław Lenk oraz zaproszeni goście. Jacek Ostrowski złożył oficjalne podziękowania wszystkim, którzy pomagają w działalności klubu, a najmłodsi adepci aikido wręczyli zgromadzonym gościom dyplomy, wykonane w formie japońskiej kaligrafii. Prezydent Raciborza cieszył się, że zajęcia mają tak duże wzięcie. – To dobrze, że młodzi zamiast siedzieć przed komputerem chcą się poruszać. Według mnie, popularyzacja zajęć z technik samoobrony zwiększa poczucie bezpieczeństwa wśród mieszkańców – stwierdził.
 
WiZ
  • Numer: 9 (933)
  • Data wydania: 02.03.10