Niedziela, 28 lipca 2024

imieniny: Aidy, Innocentego, Marceli

RSS

Bryczką wokół pałacu, konno przez przeszkody

30.06.2009 00:00
Mniejszość niemiecka z całego powiatu raciborskiego bawiła się 21 czerwca w Krowiarkach.
– Rozczarowała mnie skromna liczba uczestników – mówił po okolicznościowej mszy Leonard Malcharczyk z wicekonsulatu RFN  z Opola. Organizatorka zabawy dla zamiłowanych w języku serca, Agnieszka Neuwald-Piecha, pocieszała, że na festyn ściągnie więcej osób. Miała rację, a za rok ma być okazalej, bo będzie szczególna okazja – 20-lecie istnienia mniejszości.
 
Festynowi mniejszości towarzyszyły zawody konne w skokach przez przeszkody. – To już nasza tradycja. Tylko mało naszych, większość Czechów startuje – mówił sołtys wsi Zdzisław Kozub. Na zdjęciu Goplana, której dosiada Ewa Korpecka, pokonuje jedną z przeszkód. Amazonka jeździ już 15 lat. Początkowo chciała wystartować na kucu, ale zdecydowała się na polskiego konia zimnokrwistego, który liczy sobie już 8 lat. – W powiecie to jedyne takie zawody. Są jeszcze w Stodołach i Ochabach, ale to nieco dalej – mówiła Korpecka.
 
Zuzką kręciła rodzina, do wygrania były tu m.in. rower, dvd, nawigacja i pięciolitrowa beczka piwa. Magdalena Kowacz, Kacper Florian i Waldemar Kowacz przy kole z numerami.
 
Mieszkańcy Krowiarek Walter Piontek z 6–letnim synem Michaelem podziwiali paradę mażoretek z czeskiego Bohumina. Szły na czele pochodu spod kościoła do Zielonego Centrum Wsi, gdzie odbywał się festyn. W pochodzie znalazły się też zespoły taneczne, które wzięły udział
w imprezie oraz VIP–y zaproszone przez organizatorów.
 
Wozownia w kompleksie przypałacowym też została odnowiona przez Piwków. By ją obejrzeć wybrali się na spacer Julia i Piotr Steiner, Justyna, Magda Miga i Róża Steiner. Mówili, że w porównaniu ze stanem sprzed remontu różnica jest ogromna. Rewitalizacji zostanie poddany również tutejszy park. – Przywrócimy mu angielski charakter. To inwestycja warta kilka milionów złotych, dotowana w części przez WFOŚiGW. W pierwszym etapie udzielamy pożyczki na kwotę kilkuset tysięcy – mówiła zwiedzająca pałac i otoczenie Gabriela Lenartowicz, prezes WFOŚiGW w Katowicach.

Tworkauer Eiche (Tworkowskie Dęby) to zespół z Tworkowa, który reprezentował tamtejszą mniejszość. Na zdjęciu para na pierwszym planie Justyna Kłosek i Krystian Siekaczek tańczą kreuzpolkę.
 
Marek Piwek, właściciel (wspólnie z córką Anną) zabytkowego pałacu i parku w Krowiarkach oprowadzał po odremontowanym mauzoleum. Wśród zwiedzających pojawił się były wojewódzki konserwator zabytków Jacek Owczarek. – Wielka rzecz podjąć się takiego wyzwania jak odrestaurowanie tego obiektu. Wszystkie możliwe prace konserwatorskie są tu do zaliczenia. Trzeba być herosem, by tego dokonać – powiedział. Na zdjęciu Marek Piwek, Joanna Manderla, dyrektor Związku Niemieckich Stowarzyszeń Społeczno-Kulturalnych (VdG) w Opolu oraz Kornelia Pawliczek-Błońska z DFK w Krzanowicach.
 
Weronika Stosiek, sześciolatka z Krowiarek, przyszła na festyn mniejszości i zaśpiewała na nim z rodziną hymn Górnego Śląska, którym uroczyście otwarto imprezę pod namiotem.
  • Numer: 26 (898)
  • Data wydania: 30.06.09