Veronika szachuje

14.04.2009 00:00
Juniorka KSz Silesia Racibórz została złotą medalistką Pucharu Polski do lat 10.

Ogromny sukces odniosła młoda zawodniczka Klubu Szachowego Silesia Racibórz w zakończonych Indywidualnych Finałach Pucharu Polski w Szachach Klasycznych w Łebie. Veronika Gazikowa w kategorii do lat 10 wśród 58 zawodniczek z całej Polski zajęła
I m. Turniej finałowy odbywał się 14-22 marca w Łebie. Veronika rozegrała bardzo dobre zawody, wygrywając dziesięć partii i tylko jedną remisując. W sumie zdobyła 10,5 pkt na 11 możliwych i o 1,5 pkt. wyprzedziła drugą zawodniczkę z Wrocławia. Trzecie miejsce zajęła juniorka z MTS Kwidzyn ze stratą 2,5 pkt. do Veroniki. W pokonanym polu zostawiła wiele zawodniczek z bardzo silnych ośrodków szachowych takich jak: Kraków, Warszawa, Wrocław, Poznań, Legnica, Gliwice i wiele innych. Dodatkowo Veronika zdobyła I kategorię szachową i uzyskała bezpośredni awans do przyszłorocznych Finałów Mistrzostw Polski do lat 12.

Veronika Gazikova urodziła się 4 maja 1999 roku. Pochodzi z szachowej, międzynarodowej rodziny. Mama Renata jest czołową zawodniczką Polski i klubu Silesia, tata Igor jest reprezentantem Słowacji. Dwoje młodszych braci również interesuje się szachami. Veronika, mając dwa lata, poznała zasady poruszania się niektórych figur szachowych, a w wieku sześciu lat pojechała na pierwszy w życiu turniej, gdzie zdobyła 2 turniejowe punkty. Od dwóch lat reprezentuje barwy KSz Silesia Racibórz. W 2008 r. zajęła III m. w Ogólnopolskim Turnieju w Olkuszu oraz wystąpiła wraz z drużyną juniorów Silesii w rozgrywkach II ligi w Sielpi.